Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... situatie poprire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

situatie poprire

Buna ziua!

Va rog sa sa-mi spuneti in cazul unui salariat, pentru care am primit adresa de infiintare a popririi cu titlu executoriu 1/3 din salariu net, dar salariatul mai are alte 3 credite la banci in valoare de 480 lei/luna.

In acest caz, la calculul popririi se iau in considerare si celelalte credite pe care le mai are salariatul ?
sau poprirea nu are legatura cu celelalte credite ?
Retinerile cumulate din salariu nu pot depasi jumatate din salariul net .. in acest sens, puteti sesiza toate institutiile creditoare despre aceasta situatie ..
anymaryh

Daca va ajuta, art. 169 alin. 3 din Codul muncii stabileste:

In cazul pluralitatii de creditori ai salariatului va fi respectata urmatoarea ordine:
a) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei;
b) contributiile si impozitele datorate catre stat;
c) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.

Nu are nicio legatura art.169 alin.3 C,.mun. invocat cu popririle cumulate .. ordinea de plata este una, iar procentul maxim pentru retinerile cumulate prevazut de lege este altceva ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
precizez ca celelalte 3 rate la banci in suma de 480 lei nu sunt retinute din salariu
Si daca i se mai opreste 1/3 din salariul net cat mai ia in mana salariatul ? .. chiar daca nu sunt retinute din salariu trebuie sa se ia in considerare si aceste rate ...