avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... situatie poprire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

situatie poprire

Buna ziua!

Va rog sa sa-mi spuneti in cazul unui salariat, pentru care am primit adresa de infiintare a popririi cu titlu executoriu 1/3 din salariu net, dar salariatul mai are alte 3 credite la banci in valoare de 480 lei/luna.

In acest caz, la calculul popririi se iau in considerare si celelalte credite pe care le mai are salariatul ?
sau poprirea nu are legatura cu celelalte credite ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:54, 6 Noiembrie 2012
Retinerile cumulate din salariu nu pot depasi jumatate din salariul net .. in acest sens, puteti sesiza toate institutiile creditoare despre aceasta situatie ..
anymaryh

Daca va ajuta, art. 169 alin. 3 din Codul muncii stabileste:

In cazul pluralitatii de creditori ai salariatului va fi respectata urmatoarea ordine:
a) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei;
b) contributiile si impozitele datorate catre stat;
c) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.

Nu are nicio legatura art.169 alin.3 C,.mun. invocat cu popririle cumulate .. ordinea de plata este una, iar procentul maxim pentru retinerile cumulate prevazut de lege este altceva ...
Ultima modificare: Marți, 6 Noiembrie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
precizez ca celelalte 3 rate la banci in suma de 480 lei nu sunt retinute din salariu
Si daca i se mai opreste 1/3 din salariul net cat mai ia in mana salariatul ? .. chiar daca nu sunt retinute din salariu trebuie sa se ia in considerare si aceste rate ...

Alte discuții în legătură

Poprire salar 1/3 - ce se ia in calcul ? buterflies buterflies buna seara , va rog sa imi spuneti daca in calculul cuantumului popririi pe salar se iau in considerare membrii familiei in intretinere , descoperiri de cont ... (vezi toată discuția)
Credite yoona yoona Cine vrea sa ma ajute? Am primit la servici o proprire de la o banca unde am un credit de 6.212,00 lei ,pt care nu am reusit sa mai platesc rata din august ... (vezi toată discuția)
Executare silita GRYA GRYA Buna ziua, In situatia in care : daca pe langa executarea silita, prin care la munca mi se retine 33,33% din salariu mai am o rata care reprezinta 44% din ... (vezi toată discuția)