Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire pe salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire pe salariu

Angajatorul meu a primit o hotarare judecatoreasca prin care s-a dispus poprirea pe veniturile mele salariale. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa fiu concediata din acest motiv? Angajatorul nu prea este de acord sa faca retineri din salarii pentru popriri. Care ar fi baza legala in acest sens?
angajatorul nu are dreptul sa va concedieze pe acest motiv .
mai mult in cazul in care va va concedia va puteti adresa instantei ( Tribunalul ) in vederea reintegrarii pe postul detinut anterior si sa vi se plateasca drepturile salariale de la data concedierii pana la reintegrarea efectiva.
in cazul in care angajatorul nu va face retinerile conform popriri infiintata de executor va putea fi amnedat in instanta cu amenda civila si totodata obligata sa plateasca creditorului sumele ce trebuia sa le vireze lunar. de obicei 1/3 din venitul net pana la 1/2 .
art.169 C.mun.
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

Poprirea pe salariu nu poate constitui motiv de concediere ...
Dar daca eu voi vrea sa cer incetarea contractului cu acordul partilor, din motive personale, se poate?
Da, se poate solicita acest lucru ...
citind printre randuri, se pare ca dvs. nu sunteti de acord cu retinerea, nu angajatorul .De ce sa plecati, din cauza unei popriri salariale, oricum va va urmari oriunde va veti angaja.