Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire detasare

Buna ziua,
In cazul in care nu se poate prelungi detasarea unui salariat deoarece acesta nu poate semna acordul de detasare din motive de sanatate, ce solutie putem gasi? Este in concediu medical la angajatorul unde s-a dispus detasarea, dar din moment ce aceasta va inceta cum se poate acorda CM fiind vorba de doua societati, una unde s-a dispus angajarea, alta unde salariatul va reveni dupa incetarea detasarii ?
BarbuL, utilizator
Cand inceteaza detasarea?
Care este data de sfarsit a concediului medical?
Faptul ca este detasat nu influenteaza acordarea certificatului de concediu medical...
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Detasarea va inceta in timpul concediului medical, acesta fiind acordat pe o perioada lunga.
Se intrerupe detasarea si concediul medical se plateste de catre angajatorul care a dispus detasarea.
Pe perioada suspendarii c.i.m., se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept, se prevede in art.49 alin.6 C.mun.

Asadar, durata detasarii se suspenda si nu se intrerupe ...