avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire detasare

Buna ziua,
In cazul in care nu se poate prelungi detasarea unui salariat deoarece acesta nu poate semna acordul de detasare din motive de sanatate, ce solutie putem gasi? Este in concediu medical la angajatorul unde s-a dispus detasarea, dar din moment ce aceasta va inceta cum se poate acorda CM fiind vorba de doua societati, una unde s-a dispus angajarea, alta unde salariatul va reveni dupa incetarea detasarii ?
Ultima modificare: Miercuri, 7 Noiembrie 2012
BarbuL, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:40, 7 Noiembrie 2012
Cand inceteaza detasarea?
Care este data de sfarsit a concediului medical?
Faptul ca este detasat nu influenteaza acordarea certificatului de concediu medical...
Ultima modificare: Miercuri, 7 Noiembrie 2012
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Detasarea va inceta in timpul concediului medical, acesta fiind acordat pe o perioada lunga.
Se intrerupe detasarea si concediul medical se plateste de catre angajatorul care a dispus detasarea.
Pe perioada suspendarii c.i.m., se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept, se prevede in art.49 alin.6 C.mun.

Asadar, durata detasarii se suspenda si nu se intrerupe ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul medical suspenda perioada de preaviz in cazul incetarii cim cu acordul partilor? Maria3333 Maria3333 Sunt salariata si am depus o cerere de incetare a CIM cf. art. 55 lit b., data cererii este 26.11.2014, data de incetare este 01.02.2015. Deoarece am functie ... (vezi toată discuția)
Concediu medical ciobanu_pl ciobanu_pl Buna ziua,legat de perioada de preaviz(cerere de incetare a contractului de munca cu art.55)concediul medical intrerupe perioada de preaviz,Daca nu care sunt ... (vezi toată discuția)
Cim suspendat demisie acuta acuta Buna ziua. Va adresez urmatoarea intrebare: Am un salariat ca are concediu medical pana in data de 30.092012. Astazi 20.09.2012 s-a prezentat cu o cerere ... (vezi toată discuția)