Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa post Agent de vanzari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa post Agent de vanzari

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o fisa de post Agent de vanzari.
Multumesc
Fisa post agent vanzari

Denumirea postului de munca: Agent de vanzari

Pozitia in COR: 342101

Obiectivele specifice ale activitatii de munca:

- Agentul de vanzari asigura promovarea si vanzarea directa a marfurilor si serviciilor ce fac obiectul ofertei comerciale a organizatiei;

- Prospecteaza piata pentru identificarea potentialilor clienti.

Integrarea in structura organizatorica:

Pozitia postului de munca in cadrul structurii organizatiei:

Postul imediat superior: Director de vanzari si achizitii

Postul imediat inferior: Nu este cazul

Subordonari:

Are in subordine: Nu este cazul

Este inlocuit de: Un alt agent de vanzari

Inlocuieste pe: Un alt agent de vanzari

Relatiile de munca:

Ierarhice: Director de vanzari si achizitii, Director General

Functionale: Colegi, clienti, parteneri

De reprezentare: Clienti, parteneri

Responsabilitati, sarcini, activitati si actiuni specifice postului de munca

- Agentul de vanzari negociaza contractele si raspunde pentru corecta executare a contractelor si acordurilor incheiate cu clientii din portofoliu;

- Raspunde de intocmirea documentelor de livrare (facturi fiscale in conformitate cu acordurile incheiate cu clientii), incasari si plati in numerar;

- Urmareste atragerea permanenta de noi clienti;

- Urmareste realizarea planului de vanzari lunar si anual stabilit;

- Stabileste si dezvolta o relatie profesionala cu clientii organizatiei;

- Intocmeste periodic materiale de sinteza (rapoarte, statistici) si de prezentare (bugete estimative);

- Acorda asistenta tehnica si comerciala clientilor si potentialilor clienti;

- Participarea activa la sedinte interne si colective, impreuna cu clientii si partenerii.

Competentele postului de munca:

Cunostinte in legatura cu domeniul muncii:

- Absolvent / a studii medii / superioare (avantaj pentru absolventii de marketing sau management);

- Cunostinte tehnice de baza – proiectare, structuri de rezistenta, constructii sau orice alt domeniu relationat;

- Cunoasterea unei limbi straine de circulatie, preferabil limba engleza

- Cunostinte privind modul de executie al sarcinilor:

- Isi stabileste prioritatile in raport cu cerintele potentialilor clienti si Directorului de vanzari si achizitii;

- Disponibil pentru deplasari intern / extern.

Experienta:

- Experienta minima necesara: minim 1 ani de experienta in munca pe o pozitie similara; nu este necesara experienta in management sau in organizatie;

Cunostinte legate de folosirea accesoriilor muncii (aparate, utilaje etc.):

- Posesor permis de conducere – categoria B.

- Cunostinte de operare PC (Word, Excel, PowerPoint, Internet) la nivel avansat;

Contextul muncii

Relatiile interpersonale: de cooperare cu colegii in cadrul societatii si mentinerea legaturii cu clientii si partenerii.

Comunicarea: mentinerea permanenta a contactului cu directorul, colegii, clientii si partenerii.

Tipuri ale relatiilor de rol solicitate: -

Responsabilitatea pentru altii: -

Contacte conflictuale cu altii: nu se angajeaza in nici un fel de conflicte, atat in cazul colegilor, cat si in cazul colaboratorilor.

Conditiile fizice ale muncii:

Postul de munca: fie mobil, pe teren, fie fix, la birou;

Conditiile de mediu: mediu de munca extern sau intern

Solicitarile postului de munca: rezistenta la stres, capacitate de negociere, putere de organizare si incadrare in termene-limita.

Caracteristicile structurale ale locului de munca:

Rutina vs. Provocarea activitatii de munca: tinde sa fie mai mult o munca bazata pe provocare, pe aparitia in permanenta a unor noi incercari.

Ritmul muncii si planificarea: ritmul muncii este unul alert, antrenant, iar activitatea poate fi planificata in general zilnic sau saptamanal, planificarea modificandu-se in functie de prioritatile aparute.

Cerintele psihologice ale postului de munca

Cunostinte :

- legate de domeniul de activitate – marketing, vanzari

- de limba engleza

- de utilizare a calculatorului / programelor specifice activitatii

Deprinderi:

- de invatare si ascultare activa

- usurinta de exprimare orala si verbala in conditii de stres

- de rezolvare a unor probleme complexe

- matematice

- deschidere fata de ideile celorlalti

Aptitudini:

- inalte capacitati de negociere

- de intelegere verbala

- de exprimare orala

- originalitate

- sensibilitate la probleme

- comportament analitic, cu puternice capacitati de sinteza

- comportament de libera initiativa exprimat prin abordarea si solutionarea originala a unor probleme existente

Interese:

- dornic de a acumula cunostinte noi, de a se dezvolta si perfectiona pe plan profesional

- caracter intreprinzator

- perseverenta in urmarirea si atingerea unui scop

- dedicare in respectarea sarcinilor de serviciu

- dornic de a se afirma si de a promova

Pregatirea necesara postului de munca

- absolvent / a de studii medii / superioare in orice domeniu (avantaj studii de marketing, management, comert);

- cunoastere a limbii engleze;

- experienta necesara: minim 1 ani experienta in munca.

Salariul si conditiile de promovare:

- salariul de incadrare este de … RON brut / … RON net la care se adauga un procent din vanzari negociat la incadrare si dupa evaluarile anuale;

- salariul va creste progresiv in functie de vechime, specializarile obtinute si performantele realizate;

- posibilitatile de promovare sunt indeplinirea cerintelor necesare ocuparii postului de Director de vanzari si achizitii (pregatire, experienta, realizari).

Sursa: [ link extern ]

Vedeti si aici un astfel de model
[ link extern ]