Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa fond mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa fond mediu

Daca vreau sa facturez cuiva o anumita cantitate de deseuri, cine trebuie sa retina, sa declare si sa plateasca la stat taxa de mediu?taxa de mediu este de 3%, nu?operatiunea se realizeaza intre 2 persoane juridice.
multumesc!
Fondul pentru mediu este un impozit cu stopaj la sursa. Este suportat de generatorul deseurilor pe principiul poluatorul plateste, deci de dvs, dar retinut si platit catre stat de catre societatea colectoare - societatea careia ii facturati dvs. Taxa de mediu de 3% se aplica si persoanelor fizice. Dvs. trebuie sa-l individualizati pe factura, valoarea lui scazandu-se din valoarea totala a facturii.
Atentie!
Nu pentru toate deseurile se plateste fond de mediu. Trebuie vazut despre ce deseuri este vorba. De asemenea nu stiu ce calitate aveti: generator de deseuri sau colector de deseuri. Daca sunteti colector si vindeti deseurile altui alt colector nu trebuie sa platiti fondul pentru mediu.