Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preluare atributii din fisa postului .... pana unde se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preluare atributii din fisa postului .... pana unde se poate ajunge....100% ?

Lucrez intr-o institutie publica, unde dupa cum se stie s-au facut mari restructurari in 2011. S-au modificat fisele de post, iar asa cum este normal .... se adauga "preia atributiile de servici in lipsa lui X sau Y". Am preluat atributiile pe perioada CO ale colegilor din alte compartimente, complet diferite, in cazul adreselor importante, urgente, situatiile zilnice cu specific nu s-au putut prelua.
Mai exact sunt sanctionata deoarece in saptamana de CM a unui coleg, nu i-am preluat atributiile din fisa postului asa cum este mentionat. DAAAAAR in aceeasi perioada am avut raportarile specifice compartimentului meu, care nu sunt putine, avand in vedere ca inainte eram 5 persoane, acum am ramas doar eu sa indeplinesc toate sarcinile de servici, datorita restrangerilor de personal. DIN fisa postului pentru colegul bolnav, am putut indeplini doar cateva sarcini, urgente, raportari lunare, trimestriale, centralizari, comparatii, nu si situatiile specifice zilnice ale compartimentului respectiv, unde mai sunt 7 persoane. Am argumentat ca in acea perioada eram supraaglomerata cu sarcinile specifice compartimentului meu .... dar in zadar.
DECI intreb .... pana unde se intinde "Delegarea de atributii si competente: ... preia atributiile de serviciu in lipsa......."
Va multumesc !
ndoareu2008 a scris:

Lucrez intr-o institutie publica, unde dupa cum se stie s-au facut mari restructurari in 2011. S-au modificat fisele de post, iar asa cum este normal .... se adauga \"preia atributiile de servici in lipsa lui X sau Y\". Am preluat atributiile pe perioada CO ale colegilor din alte compartimente, complet diferite, in cazul adreselor importante, urgente, situatiile zilnice cu specific nu s-au putut prelua.

Nu stiu daca este asa de normal sa se incarce fisa postului peste o incarcare decenta a persoanei angajate. In structura administrativa a statului s-au facut reduceri (mai precis au plecat angajati prin pensionare sau la alte slujbe mai banoase sau din alte motive si nu s-au mai facut angajari). Guvernul specifica nu stiu cat de oficial, ca la 7 persoane plecate se angajeaja una noua. Cam abrupta reducerea si fara sanse ca cei ramasi sa faca fata situatiei. Nici un sef nu are curajul sa spuna „€žmai sus”€ ca sarcinile sunt peste capacitatea colectivului de a le face fata sau daca spune i se inchide gura imediat, nu esti capabil sa coordonezi colectivul pe care il conduci, pleaca ca vine altul care poate.

Mai exact sunt sanctionata deoarece in saptamana de CM a unui coleg, nu i-am preluat atributiile din fisa postului asa cum este mentionat. DAAAAAR in aceeasi perioada am avut raportarile specifice compartimentului meu, care nu sunt putine, avand in vedere ca inainte eram 5 persoane, acum am ramas doar eu sa indeplinesc toate sarcinile de servici, datorita restrangerilor de personal. DIN fisa postului pentru colegul bolnav, am putut indeplini doar cateva sarcini, urgente, raportari lunare, trimestriale, centralizari, comparatii, nu si situatiile specifice zilnice ale compartimentului respectiv, unde mai sunt 7 persoane. Am argumentat ca in acea perioada eram supraaglomerata cu sarcinile specifice compartimentului meu .... dar in zadar.

Seful dvs. a luat „ un sut” de la un superior, si a gasit de cuvinta sa disipeze responsabilitatea proprie, sanctionandu-va pe dvs.

DECI intreb .... pana unde se intinde "Delegarea de atributii si competente: ... preia atributiile de serviciu in lipsa......."

Pana „crapa” persoana insarcinata, fie cedand psihic si imbolnavindu-se sau fie enevandu-se atat de tare incat „isi baga piciorele” in slujba pe care o are si pleaca in alta parte.

Rezultatul e de fiecare data rezolvat identic. Cunosc foarte multe cazuri. Se angajeaza alte 2 sau 3 sau 4 persoane care fac acelasi lucru, bineinteles cu o suma salariala dubla sau tripla sau qvadupla. Dar asta nu mai conteaza nici pentru institutie si nici pentru dvs. dupa ce plecati. Ramane doar o amintire neplacuta ca re se sterge cu timpul.

Va recomand sa vorbiti cu seful, ca „de la om la om” si sa-i spuneti „of-ul”, poate ca realizeaza ce coarde sensibile a atins, si o corecteaza cu o prima de Craciun compensatorie.

Treceti peste meschinarii si bucurati-va de viata. Nu merita sa dati prea mare atentie unor erori destul de frecvente ale zilelor nostre.

Zilnic imi face cate un referat, cu standardul X, Y, Z, care mentioneaza nu stiu ce .... atributii ... sanctiuni ... indatoriri ... si obligatii .... inclusiv amenintari despre evaluarea anuala... (mai umbla si cu minciuna pe la mai marii institutiei ... care ma vad pe mine ca "mata neagra" care refuza sa munceasca, dupa ce a avut norocul sa nu fie restructurata .... ca vb. dvs ... mai sunt 10 la usa .....). Deja am "crapat psihc" ... am fost la psihiatru, iau un pumn de pastile ... dar referatele tot se aduna .... (in defavoarea mea).
Deci un om poate prelua 7-8 fise de post zilnic .... orice adresa as face prima ... tot nu este bine .... are de unde sa aleaga si sa zica ca ... alta trebuia facuta cu prioritate .... (imi numara si paginile de la adresele transmise .... si mi le trece in referate :(... )
doareu2008 a scris:

....
DECI intreb .... pana unde se intinde "Delegarea de atributii si competente: ... preia atributiile de serviciu in lipsa......."
Va multumesc !

Delegarea de atributii se intinda pana la limita legalitatii , precum si pana la ceea ce este prevazut in fisa postului ... in institutiile publice , la plecare in concediu de odihna persoana respectiva are un inlocuitor care ii va prelua aceste atributii .. pe durata concediului medical , trebuie sa vedet ce este prevazut in reg.intern al angajatorului ..
Acum persoana respectiva este plecata pt. cel putin 2 ani , timp in care mai inlocuiesc si alti 3 colegi (de la inceputul lui 2012) ... pt. care nu s-a facut atata agitatie pana acum. POT deci prelua TOATE atributiile fara comentarii !?!?! (oricum nu reusesc sa multumesc pe seful meu ... asa ca o sa primesc cu stoicism toate sanctiunile pana o sa fac de fapt munca patriotica ......)
Se mai cauta capsunarii ... oare !!!
@ freeelis

Parca a fost un post mai devreme privind abuzul angajatorului privind modificarea fisei postului prin delegarea de atributii...?:)