Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Documente de depus la ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Documente de depus la ITM

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca mai este necesara depunerea la ITM a documentului "Situatia privind locurile de munca vacante" in cazul in care postul se creeaza acum si este vorba de un IMM?
Pentru un contract de munca din luna mai era necesar sa se trimita acest document? Postul a fost creat la momentul respectiv. Daca raspunsul este afirmativ, cum se poate remedia acest lucru?
Va multumesc,
Anexa se depune la AJOFM si nu la ITM.

Art. 10 din Legea 76/2002:

(1) Angajatorii au obligatia sa comunice agentiilor pentru ocuparea fortei de munca judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii pentru ocuparea fortei de munca, in caror raza isi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de munca vacante, in termen de 5 zile lucratoare de la vacantarea acestora.

Norma metodologica de aplicare a Legii nr. 76/2002:

Art. 3. (1) Prin locuri de munca vacante, potrivit art. 10 alin. (1) din lege, se intelege locurile de munca devenite disponibile ca urmare a incetarii raporturilor de munca sau de serviciu, precum si locurile de munca nou-create.
(2) Comunicarea de catre angajatori a locurilor de munca vacante se va face pe suport de hartie sau in format electronic, pe suport magnetic ori e-mail, conform formularului prevazut in anexa nr. 1.

Art. 113 din Legea 76/2002:
Constituie contraventie urmatoarele fapte:
a) necomunicarea lunara a locurilor de munca vacante prevazute la art. 10;

b]Art. 114:
[(1) Contraventiile prevazute la art. 113 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cele prevazute la lit. a), b), f), h) si j), cu amenda de la 3.000 lei la 5.000 lei;

La un eventual control puteti fi sanctionat...
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
LDL

Daca nu ati anuntat in termenul prevazut de art.10 alin.1din Legea nr.76/2002 , aveti doua posibilitati :
- fie mergeti la AJOFM acum si posibil sa fiti sanctionat
- fie lasati lucrurile asa ..