Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie marfa confiscata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie marfa confiscata

Buna ziua,
Am un pv de confiscare marfa de catre DSV. L-am contestat si i-am chemat in instanta.
Nu stiu cum sa procedez cu marfa pe care nu o mai am in stoc ... Ce contari trebuie sa fac?
Va multumesc anticipat.

O inregistrati pe cheltuilei, dar este nedeductibila din punct de vedere fiscal

La data confiscarii marfurilor trebuie ajustat si TVA dedus la achizitie, printr-un TVA colectat pe seama unei cheltuieli nedeductibile. Acest TVA se va inregistra in contabilitate astfel:
635 = 4427
Dar daca am contestat confiscarea si suntem in litigiu cu dsv? Deci fizic marfa nu mai este la mine ....
Dar nici nu este o decizie definitiva in proces inca...
Multumesc
Pana la clarificare, treceti contravaloarea acestora in cont 1511 - "Provizioane pentru litigii".
Ajutati-ma va rog , cum sa fac contarea pentru aceste provizioane... Eu am marfa in stoc la pret de achizitie ( sunt en gros)
Va multumesc mult