avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie marfa confiscata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie marfa confiscata

Buna ziua,
Am un pv de confiscare marfa de catre DSV. L-am contestat si i-am chemat in instanta.
Nu stiu cum sa procedez cu marfa pe care nu o mai am in stoc ... Ce contari trebuie sa fac?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: MIV , utilizator 21:57, 15 Noiembrie 2012


O inregistrati pe cheltuilei, dar este nedeductibila din punct de vedere fiscal


La data confiscarii marfurilor trebuie ajustat si TVA dedus la achizitie, printr-un TVA colectat pe seama unei cheltuieli nedeductibile. Acest TVA se va inregistra in contabilitate astfel:
635 = 4427
Dar daca am contestat confiscarea si suntem in litigiu cu dsv? Deci fizic marfa nu mai este la mine ....
Dar nici nu este o decizie definitiva in proces inca...
Multumesc
Pana la clarificare, treceti contravaloarea acestora in cont 1511 - "Provizioane pentru litigii".
Ajutati-ma va rog , cum sa fac contarea pentru aceste provizioane... Eu am marfa in stoc la pret de achizitie ( sunt en gros)
Va multumesc mult

Alte discuții în legătură

Contabilizare litigii pierdute atalinna atalinna Cum se contabilizeaza litigiile pierdute pe facturi cu tva?Multumesc (vezi toată discuția)
Minus inventar marfa marcelaL marcelaL buna, va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o monografie contabila in ce priveste minusul la inventar marfa cu amanuntul.Minusul nu este imputabil. eu ... (vezi toată discuția)
Pot avea protocol 12 000? analici analici Buna ziua Va rog sa ma lamuriti si pe mine 1)pot avea protocol in valoare de 12000 daca firma are profit 350 000? 2) contabila face la facturile de protocol ... (vezi toată discuția)