Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... CAMIN DE BATRANI
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

CAMIN DE BATRANI

As dori o parere avizata in privinta atragerii unor fonduri europene ptr amenajarea si dotarea la standarde europene a unei vile in camin de batrani situata in Pipera/Voluntari (IF) cu o suprafata de 400 mp,P+2,curte 500 mp,piscina.As vrea sa stiu ce pasi sunt de facut si ce conditii se impun pentru atragerea de fonduri nerambursabile .Ma poate ajuta cineva ??
Mai intai trebuie sa va documentati cu legislatia in vigoare privind infiintarea de astfel de camine, apoi in functie de scopul acestui camin sa vedeti ce anume avize si conditii trebuiesc indeplinite.Fondurile nerambursabile in domeniul asistentei persoanelor varstnice pot fi accesate in special de autoritati publice (ex: consilii judetene, consilii locale, unitati de asistenta medico-sociala), de organizatii neguvernamentale (asociatii sau fundatii, reglementate prin OG 26/2000, cu modificarile si completarile ulterioare) sau de unitati de cult.
Se poate obtine finantare pentru un camin de batrani la acest moment doar prin Programul Operational Regional, axa prioritara nr. 3 "Imbunatatirea infrastructurii sociale", domeniul major de interventie 3.2 "Reabilitarea /modernizarea/ dezvoltarea si echiparea infrastructurii serviciilor sociale".
[ link extern ]