Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza de inalienabilitate admisa numai in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza de inalienabilitate admisa numai in cazul contractelor ce transfera dreptul de proprietate

Buna ziua, potrivit articolelor 627-629 din NCC clauzele de inalienabilitate pot fi incluse in contractele translative de proprietate. Oare o astfel de clauza nu poate fi fundamentata exclusiv pe un contract de imprumut, de exemplu, ca si interes serios si legitim? Este posibila interpretarea ca aceasta clauza, fiind o restrangere majora adusa atributului de dispozitie a dreptului de proprietate, este aplicabila exclusiv la ipotezele prevazute in norma de drept (art.627 alin.2 face referire expresa la termenul de dobanditor?
licopodicum a scris:

Buna ziua, potrivit articolelor 627-629 din NCC clauzele de inalienabilitate pot fi incluse in contractele translative de proprietate. Oare o astfel de clauza nu poate fi fundamentata exclusiv pe un contract de imprumut, de exemplu, ca si interes serios si legitim? Este posibila interpretarea ca aceasta clauza, fiind o restrangere majora adusa atributului de dispozitie a dreptului de proprietate, este aplicabila exclusiv la ipotezele prevazute in norma de drept (art.627 alin.2 face referire expresa la termenul de dobanditor?

Prin definitie, clauza de inalienabilitate inseama in premisa transferul unui drept de proprietate si apoi interdictia de a transfera acel drept mai departe.
in contractul de imprumut se transfera doar folosinta bunului.
in contractul de imprumut se poate indica faptul ca bunul dat in folosinta nu poate fi imprumutat mai departe decat cu acordul imprumatatorului. chiar si in lipsa acestei clauze, se aplica art. 2148 alin 2 C.civ.

la imprumutul de consumatie este clar ca se transfera dreptul de proprietate, pt ca e vb de bun fungibil, care trebuie restituit in aceesi cantitate si calitate- aici poate fi stipulata, teoretic, o clauza de inalienabilitate in temeiul art. 627 dar ramane ineficace. Fiind bunuri fungibile determinate generic, cam cum s-ar putea verifica indeplinirea obligatiei de a nu le instraina mai departe?!
Mihaela Enache, Avocat
Contractul de împrumut nu presupune transferul proprității ci doar a folosinței.
Clauza de inalienabilitatea se referă doar la transferul de proprietate:

„Clauza de inalienabilitate. Conditii. Domeniu de aplicare Art. 627
(1) Prin conventie sau testament se poate interzice instrainarea unui bun, insa numai
pentru o durata de cel mult 49 de ani si daca exista un interes serios si legitim. Termenul
incepe sa curga de la data dobandirii bunului.”
Patrick_, utilizator
Buna seara .
Aceasta clauza se refere in mare parte la bunurile care fac obiectul proprietatii publice , acestea fiind inalienabile,insesizabile si imprescriptibile ,conform Constitutiei si Legii nr.213/1998 .
Cu stima,
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
bote marius a scris:

Buna seara .
Aceasta clauza se refere in mare parte la bunurile care fac obiectul proprietatii publice , acestea fiind inalienabile,insesizabile si imprescriptibile ,conform Constitutiei si Legii nr.213/1998 .
Cu stima,
Marius Bote .

Bunurile respective sunt inalienabile prin efectul legii
Art 627 se refera la inalienabilitate conventionala, care e cu totul altceva. Ex: bunicul doneaza un apartament nepotului stipuland interdictia de instrainare a apartamentului pana la finalizarea studiilor universitare pentru a fi sigur ca are unde locui cat timp nu are venituri.

Clauza de inalienabilitate din contractele translative erau recunoscute in practica si inainte de NCC, acum doar s-a trecut pe hartie ceea ce deja era in doctrina si practica.

Cu stima,
Av. M.E.
Mai exista si clauza de inalienabilitate din cadrul unui contract de ipoteca, care este permisa de art.1376 si 1384 NCC. De ce aceasta clauza poate fi inclusa numai in actele translative de proprietate care au ca obiect bunul afectat de clauza de inalienabilitate. De ce, de exemplu, nu ar putea fi incluse si in contracte de imprumut a unei sume de bani, in care bunul afectat de clauza de inalienabilitate sa fie doar o parte din patrimoniul debitorului, fara vreo ipoteca asupra lui.