Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nedeclarare TVA - persoane fizice
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nedeclarare TVA - persoane fizice

Buna! daca nu te declari pentru platirea TVA-ului la persoane fizice, in urma realizarii catorva tranzactii imobiliare cu caracter continuu intr-un singur an, depasind plafonul de 35.000 euro, incepand cu 1 ianuarie a urmatorului an creantei fiscale incepe termenul de prescrie si 5 ani e termenul?...chiar daca nu s-a primit niciun titlu executor...exista TVA de 5%? multumesc anticipat!
da, prescriptia incepe cu 01.01.2013 si dureaza 5 ani.
inca cateva lamuriri, va rog...creanta fiscala s-a realizat in anul 2011, deci prescriptia incepe incepand cu 01.01.2012 pana in 31.12.2016, din 01.01.2017...deci prescriptia incepe chiar daca finantele nu s-au sesizat, n-au descoperit nedeclararea, pt ca oricum e o fapta, nedeclararea...pt vanzarea unor apartamente intre persoane fizice, cat este TVA-ul, 24 sau 5%? si se plateste TVA pe toata suma sau pe diferenta dintre plafon si total? multumesc anticipat!
pentru tranzactiile efectuate in anul 2011, termenul de prescriptie se implineste la 31.12.2016. daca pana la aceasta data nu primiti aviz de inspectie fiscala, perioada cuprinsa intre 01.01-31.12.2011 se prescrie si nu mai pot fi stabilite sume de plata pentru aceasta perioada.

se plateste tva numai pentru imobilele noi si terenurile construibile si numai pentru tranzactiile efectuate dupa depasirea plafonului de scutire.

de exemplu daca s-a depasit plafonul in data de 05.09.2011, se plateste tva incepand cu 01.11.2011.

se poate aplica tva 5% la unele imobile daca se respecta prevederile art. 140, alin. (2^1) din codul fiscal.
de regula in urma inspectiei fiscale nu se poate emite o decizie de impunere in care tva de plata sa fie 5% deoarece e putin probabil ca la dosar sa existe declaratia autentificata la notar din care sa rezulte ca sunt indeplinite conditiile legale de catre cumparator.