avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... PRESCRIERE
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

PRESCRIERE

Buna ziua,
In anul 2007 o persoana fizica avea obligatia inregistrarii ca platitoare de TVA, dar nu s-a inregistrat.
In anul 2013 este supusa unei inspectii fiscale pentru perioada 2007-2011.
Pentru anul 2007, datoriile sunt prescrise.
In acest caz, de cand incepe impunerea persoanei fizice in urma inspectiei fiscale? 2008-2011 sau din momentul in care a depasit din nou plafonul de 35.000 eur in intervalul 2008-2011?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dimintei Irina Bucuresti , Contabil 10:37, 21 Februarie 2013
Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
din Codul de procedura fiscala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nedeclarare tva - persoane fizice danyel_andrey87 danyel_andrey87 Buna! daca nu te declari pentru platirea TVA-ului la persoane fizice, in urma realizarii catorva tranzactii imobiliare cu caracter continuu intr-un singur an, ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere - obligatii de plata catre fnuass timplarum timplarum Va rog sa ma lămuriti si pe mine cu o problema. Pe 23.12.2014 CAS a emis o decizie de impunere din oficiu pentru anul 2007 si 2008. dupa părerea mea si din ... (vezi toată discuția)
Prescriptia datoriilor catre stat violeta_vlasceanu@yahoo.com violeta_vlasceanu@yahoo.com Buna ziua, Ma numesc Violeta Vlasceanu si incepand cu 2006 functionez ca PFA dar am si statutul de salariat. Nu am stiut si nici nu am fost informata ca ... (vezi toată discuția)