Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... PRESCRIERE
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

PRESCRIERE

Buna ziua,
In anul 2007 o persoana fizica avea obligatia inregistrarii ca platitoare de TVA, dar nu s-a inregistrat.
In anul 2013 este supusa unei inspectii fiscale pentru perioada 2007-2011.
Pentru anul 2007, datoriile sunt prescrise.
In acest caz, de cand incepe impunerea persoanei fizice in urma inspectiei fiscale? 2008-2011 sau din momentul in care a depasit din nou plafonul de 35.000 eur in intervalul 2008-2011?
Multumesc!
Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
din Codul de procedura fiscala