Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prescriptia Datoriilor catre Stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prescriptia Datoriilor catre Stat

Buna ziua,

Ma numesc Violeta Vlasceanu si incepand cu 2006 functionez ca PFA dar am si statutul de salariat. Nu am stiut si nici nu am fost informata ca trebuie sa platesc asigurarile de sanatate atat ca PFA cat si salariat. Motiv pentru care de la infiintare nu am platit sanatatea pt PFA.

Am primit de la CNAS Prahova o decizie de impunere ( 03.12.2012 ) privind stabilirea obligatiilor de plata la FNUASS ale persoanelor care realizeaza venituri in conformitate cu dispozitiile art. 257 din Legea nr.95/2006. In aceasta decizie mi se spune ca am de plata incepand cu anul 2007 si pana in anul 2011 suma de 10151 ron care include contributie de asigurari sociale de sanatate, majorari de intarziere si penalitati de intarziere.
Nu mi se pare normal sa fiu atentionata in 2013 pentru o datorie din 2007.

Ce sanse sunt ca datoria din 2007 sa se prescrie?
Cand ati primit acea decizie ? ...

C.proc.fisc, art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
....

Art. 91 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic