Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... recalculare indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

recalculare indemnizatie de crestere a copilului

Iin aprilie 2007 am nascut primul copil si am intrat in concediu de ingrijire al copilului in 5 iunie 2007. In mai 2008 am nascut cel de-al doilea copil si din septembrie 2008sunt in concediul de ingrijire cu al doilea copil.
Venitul meu pe ultimele 12 luni lucrate va fi considerat ( inainte de nasterea primului copil), dat fiind ca 85% din medie este mai mare de 600 RON?
Da, se va lua in calcul venitul obtinut in cele 12 luni de dinainte de intrarea in concediul de ingrijire copil.
Beneficiul respectiv este al mamei, nu si al copilului.Copilul va primi 200 lei, iar mama 600 lei sau 85% din MEDIA veniturilor ultimelor 12 luni de pana la data nasterii ultimului copil.
intre mai 2008 si septembrie 2008 v-ati intors la serviciu sau ati fost in concediu postnatal ?
Pentru cel de-al doilea copil veniturile care se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru CIC sunt cele obtinute in perioada mai 2007 - mai 2008.