avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract munca

anul scolar incepe pe 17.09.2012-21.06.2013.sunt suplinitor pe o catedra rezervata.(crestere copil).colega vrea sa vina din concediu pe data de 01.07.2013 pt acel stimulent.
daca eu am activitate 17.09.2012-21.06.2013 ,contractul meu de munca ar trebui sa inceteze la 21.06.2013 sau dupa efectuarea concediului de odihna,adica pe 31.08.2013??
mentionez ca pe decizia de incadrare spune pana la sfarsitul anului scolar sau pana venirea titularului la post.sfarsitulu anului scolar m a prins in activitate.cine ma poate lamuri daca acel contract ar trebui sa inceteze atunci cand vine titularul,adica pe 1 iulie sau dupa ce termin eu de efectuat concediu,pe 31.08.2013??
va multumesc

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:34, 10 Noiembrie 2012
C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat , potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun. ... CO nu prelungeste durata c.i.m. .. CO neefectuat se compenseaza in bani la incetarea c.i.m. ...
pai aici e o problema.pe contract scrie perioada 01.09-31.08.2013.insa de la scoala spune ca daca titularul vine la post atunci trebuie sa mi desfaca contactul de munca.cand mi s a facut contr nu aveau de unde sa stie ca titularul va veni mai repede pe post,insa nelamurirea mea e ca eu vreau acordarea c o ,nu vreau remunerare.ce ma sfatuiti?

de altfel se poate interpreta ca exista 2 contracte pe acelasi post??

Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Codul Muncii prevede ca, in cazul in care c.i.m. pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular. - art.84 alin.2

Asadar, c.i.m. va inceta la inceta la data revenirii din CCC a persoanei respective...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu odihna invatamant estrela2126 estrela2126 anul scolar incepe pe 17.09.2012-21.06.2013.sunt suplinitor pe o catedra rezervata.(crestere copil).colega vrea sa vina din concediu pe data de 01.07.2013 pt ... (vezi toată discuția)
Incheiere contract de munca pe perioada determinata stanem stanem Sunt angajat pe postul unui titular care a plecat in concediu fara salar in perioada 1 septembrie 2016- 31 august 2017. Am luat postul in sedinta publica si ... (vezi toată discuția)
Cim pe perioada determinata tefelica tefelica Buna seara. Vreau sa-mi analizati si mie urmatoarea situatie in care ma aflu. Am un CIM pe perioada determinata inlocuind titulara de post. Initial am avut ... (vezi toată discuția)