Forum Discuţii juridice Executare silită Punerea in executare a unei hotarari de reintegrare in ...
Discuție deschisă în Executare silită

Punerea in executare a unei hotarari de reintegrare in spatiu

Instanta mi-a acordat reintegrarea in spatiu . Piritii nu-mi dau totusi voie sa ma mut (au afirmat verbal) . Trebuie sa ma adresez unui executor , sau pur si simplu ma duc acolo si ma mut ?
Angajati un executor judecatoresc pentru a pune in executare hotararea.
Avand hotararea judecatoreasca investita cu formula executorie va adresati unui executor judecatoresc care va obtine o incuviintare a executarii silite si va pune in executare acea hotarare.
In cazul in care apelez la acest executor judecatoresc si platesc taxa respectiva , pot recupera de la cel executat cheltuielile ? Daca da , cum ?
Vi le recupereaza executorul si pe acestea insa inainte de a apela la executor ar trebui sa stiti daca debitorul este solvabil, adica daca are venituri sau bunuri care pot fi valorificate pentru executarea silita.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
In cazul in care cu ajutorul executoruil patrund in casa si ramin acolo , daca dupa ce plec , ceilalti intra iar fara cordul meu ce fac ? Acum am reintergare in spatiu dar procesul de iesire din indiviziune incepe pe 7 decembrie . Este violare de domiciliu sau pian cind iesim din indiviziune pot inttra si eu pe acolo ?