avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pfa si pensia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pfa si pensia

Buna ziua!! am si eu o intrebare pt dumneavoastra!!
mama mea s a pensionat pe caz de boala, psihiatrica( depresie) mai exact in anul 2005 si i s a bagat pensia de gradul III. in acelasi an tatal meu a deschis o firma de tapiterii auto si a pus o pe numele mamei mele
iar acum,a ajuns acasa o scrisoare cum ca trebuie sa i se taie pensia si sa plateasca din urma toata pensia primita, din anul 2010, de cand s a dat legea cu art 114 (1) b 263 din 2010
ce e de facut? va rog ajutati ma
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:51, 10 Noiembrie 2012
1. Daca este pensionara de invaliditate gr.III poate lucra cu jumatate de norma (4 ore pe zi) fara sa i se suspende pensia.

2. Iata ce spune Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 114
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:
...
b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu exceptia consilierilor locali sau judeteni;
...
f) pensionarul de invaliditate, incadrat in gradul III, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I sau II, depasind jumatate din programul normal de lucru al locului de munca respectiv;
...

3. - Asadar litera b) care se pomeneste in scrisoare de la Casa de Pensii nu se potriveste la dvs.
- Litera f) este cea care se potriveste, daca a lucrat mai mult de 4 ore pe zi.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Noiembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie medicala tomasso tomasso Beneficiaz de pensia medicala grad 3,art.114,alin.1 lit.f din legea 263/2010. Care sant conditiile de indeplinit cf.legislatiei pentru a fi angajat salariat si ... (vezi toată discuția)
Are voie un angajat pensionar de boala grad iii sa lucreze 8 ore pe zi? Balos_I Balos_I Dupa Lege, pensionarul de boala grad III, are [b]dreptul[/b] la munca legala, 4 ore pe zi,si poate cumula salarul primit cu pensia primita de la stat. Din ... (vezi toată discuția)
Pensie de boala eneramona eneramona sunt in pensie de boala si vreau sa lucrez.pot pierde pensia daca ma angajez? (vezi toată discuția)