Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rca facut fara acordul proprietarului!?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rca facut fara acordul proprietarului!?

Buna seara!ma confrunt cu o problema.in luna martie am vandut un autoturism.am facut un contract de vanzare-cumparare de mana.am mers la intelegere cu noul proprietar,deoarece nu avea bani sa o transcrie si a ramas vechea polita cu numele meu.au trecut 8 luni si nu a transcris-o,timp in care polita rca a expirat.el a reinoit-o fara acordul meu.mentionez ca, cartea de identitate este la mine.restul actelor fiind la noul proprietar.intrebarea mea este daca polita a fost facuta legal fara acordul proprietarului trecut in acte?si daca nu cine poate fi tras la raspundere,proprietarul sau asiguratorul?si care ar fi procedeul pt radierea masinii in conditiile in care nu am decat cartea de identitate?
cu multumiri anticipate
andrea_x, utilizator