Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minora insarcinata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minora insarcinata

Buna din nou...am 23 de ani fata 15 ani jumate...a ramas insarcinata si as vrea sa o aduc la mine dar parintii sunt in total impotriva mea...o bat doar pt ca e cu mine , acum daca ar auzii ca e insarcinata cred ca o so omoare pt ca inainte o batea de ia spart buzele doar pt faptul e cu mine...vreau sa stiu legea are ce sa imi faca daca o aduc la mine si e insarcinata ? avort nu imi doresc sa faca pt ca e copilul meu e un suflet....multumesc
Problema este puţin mai complicată, să ştiţi.dacă aţi întreţinut relaţii sexuale cu fata înainte ca ea să fi împlinit 15 , fapta constituie infracţiunea de act sexual cu un minor, art. 198 cod penal. Nu există lege care să vă permită să o luaţi la dvs., iar la această vârstă legea nu-i permite nici să se căsătorească. Cu siguranţă că se vor implica şi autorităţile, precum Direcţia pentru Protecţia Copilului , care va desfăşura o anchetă socială şi se vor lua unele decizii prvind situaţia fetei. Dacă îi este frică de părinţi, să meargă şi să solicite consiliere la instituţia susmenţionată, pentru a i se asigura protecţia .
nu am facut sex cu ea inainte de 15 ani acum e insarcinata in primele saptamani. am poze cu ea batuta si plina de sange si martorii ca tatal ei imi taie calea cu TIR`UL si sms`uri de la tatal ei cu amenintari si injuraturii...ea a spus ca daca eu nu o iau pleaca de acolo ca nu mai suporta vorbele lor (curva, proasta, ultima fata din zona, etc...)si bataile care sunt aproape zilnice. si la ce incalcare a legii ma incadrez sau cum....
Cum v-am spus , fata să se adreseze Direcţiei pt. Protecţia copilului.Să expună situaţia în care se află , să arate şi pozele care dovedesc violenţele cărora a fost supusă. Va trebui să efectueze şi control medical, pentru a se stabili dacă sarcina poate fi dusă cu bine până la capăt, dacă starea de sănătate este una bună, etc. Sunt multe de făcut şi ocupaţi-va împreună cu fata de aceste lucruri, sprijiniţi-o.Este posibil să fiţi exonerat de răspundere penală dacă fata avea 15 ani.