Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... inspectorul CSM
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

inspectorul CSM

Ce atributii are un inspector CSM la nivelul unei judecatorii?
Atribuţiile inspectorilor judiciari în legătură cu activitatea şi conduita magistraţilor constau în:
a) verificarea sesizărilor adresate Inspecţiei Judiciare sau a sesizărilor din oficiu în legătură cu activitatea sau conduita necorespunzătoare a judecătorilor şi procurorilor, inclusiv a celor care sunt membri ai Consiliului Superior al Magistraturii sau inspectori judiciari, precum şi a magistraţilor asistenţi de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, conform dispoziţiilor art. 74 alin. (1) lit. e) şi art. 71 alin. (2) din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, republicată;
b) în materie disciplinară, dispunerea şi efectuarea cercetării disciplinare, în vederea exercitării acţiunii disciplinare faţă de judecători, procurori, inclusiv cei care sunt membri ai Consiliului Superior al Magistraturii sau inspectori judiciari, şi magistraţii asistenţi ai Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, potrivit dispoziţiilor art. 74 alin. (1) lit. a şi art. 71 alin. (2) din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, republicată;
c) efectuarea verificărilor privind încălcarea normelor de conduită reglementate de Codul deontologic al judecătorilor şi procurorilor, aprobat prin Hotărârea Consiliului Superior al Magistraturii nr. 328/24.08.2005, conform dispoziţiilor art. 361 din Regulamentul de organizare şi funcţionare a Consiliului Superior al Magistraturii, aprobat prin Hotărârea Consiliului Superior al Magistraturii nr. 326/2005, cu modificările şi completările ulterioare;
d) efectuarea verificărilor privind condiţia bunei reputaţii pentru judecătorii şi procurorii în funcţie, potrivit dispoziţiilor art. 74 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, republicată;
e) efectuarea verificărilor privind conduita, deontologia şi integritatea candidaţilor la funcţia de judecător la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, conform prevederilor art. 9 pct. 16 din Regulamentul privind organizarea şi desfăşurarea concursului de promovare în funcţia de judecător la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, aprobat prin Hotărârea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 74/2012;
f) efectuarea verificărilor pentru soluţionarea cererilor privind apărarea reputaţiei profesionale şi a independenţei judecătorilor şi procurorilor, potrivit dispoziţiilor art. 74 alin. (1) lit. g) şi art. 30 din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, republicată;
g) efectuarea verificărilor privind îndeplinirea condiţiei de bună reputaţie a candidaţilor la funcţia de inspector judiciar, conform prevederilor Hotărârii Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 801/2012.
- Regulament privind normele pentru efectuarea lucrărilor de inspecţie de către
Inspecţia Judiciară , art. 3 alin.2 -
Cornel Vasile, Consilier juridic