Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare

buna ziua

in cazul detasarii unei persoane intr-un stat al UE, salariatului i se va plati salariul pe care il are in Romania, cu conditia ca acest salar sa nu fie mai mic decat minimul stabilit in acel stat sau i se va plati salariul pe care l-ar primi o persoana angajata pe acea pozitie in statul respectiv?

unde sunt regementate minimurile pt indemnizatia de detasare?
zxz19, utilizator
art.47 C.mun.
(1) Drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
(2) Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.
......

art.46 (4) C.mun. : Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Vedeti si HG nr.518/1955 privind unele drepturi şi obligaţii ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar
[ link extern ]
multumesc

deci se poate interpreta ca trebuie acorsat salariul care este mai favorabil, nu?
Asa si este , salariatul detasat va primi drepturile care îi sunt mai favorabile de la unul dintre cei doi angajatori .. insa mare atentie si la acordul de detasare dintre angajatori ...