Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere conflict de munca
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere conflict de munca

Am fost functionar public disponibilizat. In urma unui proces am obtinut anularea deciziei de incetare a raportului de munca avut. Fostul angajator a facut recurs. Acum eu si fostul angajator, inainte de termenul de recurs, am dori sa facem o mediere in care eu sa renunt la drepturile banesti ce mi se cuvin iar ei la recurs si pe baza acesteia sa ne prezentam la primul termen si instanta sa ia act de procesul verbal care se va intocmi in urma medierii. Intrebarea este: acest tip de conflict face obiectul medierii?
Da, conflictele de munca pot face obiectul medierii ... sau avand in vedere ca sunteti in litigiu se poate incheia o tranzactie - invoiala a partilor - in sesnul dorit de dvs , dar mare atentie la art.38 C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Intrati pe site-ul Consiliului de Mediere, cmediere.ro, si acolo veti gasi Tabloul medatorilor pe judete, pe mediatori activi, suspendati, etc.

Art. 38

Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmăreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate.

Da, atentionata si eu de colegul meu, acesta are dreptate, nu poate face obiectul medierii cauza d-voastra!
ContSters259670, utilizator
Tranzactia si medierea reprezinta acelasi lucru in situatia data?
Da, reprezinta acelasi lucru daca scopul final al intelegerii este solutia declarata de d-voastra.