avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

un barbat nascut in 1953 si care are 37 ani de munca din care 7 cu grupa a2a cand poate iesi la pensie anticipata? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:40, 3 Decembrie 2010
Poate beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu 2017, respectiv la implinirea varstei de 64 ani.
Buna,
La toata lumea......
Am si eu o problema.... Lucrez in bugetari si am un angajat care a iesit la pensie anticipata partial in anul 2008. Tot in 2008 inainte de pensionare a beneficiat de concediu de odihna pe 2007. La calculul premiului anual (al 13-lea salariu) se ia in calcul si salariul aferent CO 2007??????? sau NU.. ???????? Daca puteti mentiona cumva si baza legala v-as fi recunoscatoare.
Multumesc !!!!!!!
live_maz a scris:

un barbat nascut in 1953 si care are 37 ani de munca din care 7 cu grupa a2a cand poate iesi la pensie anticipata? va multumesc


Potrivit prevederilor legale actuale, prevederi care fac referire la perioada 2001-2015, nu poate beneficia de pensie anticipata.

cocuta1973 a scris:

Buna,
La toata lumea......
Am si eu o problema.... Lucrez in bugetari si am un angajat care a iesit la pensie anticipata partial in anul 2008. Tot in 2008 inainte de pensionare a beneficiat de concediu de odihna pe 2007. La calculul premiului anual (al 13-lea salariu) se ia in calcul si salariul aferent CO 2007??????? sau NU.. ???????? Daca puteti mentiona cumva si baza legala v-as fi recunoscatoare.
Multumesc !!!!!!!


Pentru activitatea desfăşurată funcţionarii publici sau personalul contractual beneficiază de un premiu anual egal cu salariul mediu lunar de bază, realizat în anul pentru care se face premierea.
Pentru cei care nu au lucrat tot timpul anului premiul se acordă proporţional cu perioada în care au lucrat, luându-se în calcul media salariilor de bază lunare, realizate în perioada în care au desfăşurat activitate, raportată la perioada întregului an.
Bună ziua!

Dacă se poate aş dori şi eu un răspuns.

Am vârsta de 60 de ani. 43 de ani lucraţi din care 21 în grupa a II-a de muncă.
Ce şanse am pentru pensie anticipată? şi eventual şi celelalte variante.
ªi dacă am dreptul la muncă în mediul privat, după ce m-aş pensiona anticipat?

Mulţumesc!

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata gaba gaba Buna ziua, Intrebarea mea este daca un barbat nascut in iunie1954 care are 35 ani de munca din care 23 in grupa II, poate solicita deja pensionarea ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi la pensie? lorik21 lorik21 Tatal meu este nascut pe 05 martie 1950. In cartea de munca apar urmatoarele informatii: -> iunie 1969 - febr 1970, conditii normale de lucru (fara nici o ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta, anticipata partiala sau anticipata? SPIRIDON DELIA SPIRIDON DELIA tatal meu este nascut in 1951 3 03 are 59 ani fara cateva zile are o vechime de 33 ani curati in campul munci+21 ani si 6 luni scosi din grupa a2a cand poate ... (vezi toată discuția)