Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

un barbat nascut in 1953 si care are 37 ani de munca din care 7 cu grupa a2a cand poate iesi la pensie anticipata? va multumesc
Poate beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- Pensie anticipata partiala incepand cu 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu 2017, respectiv la implinirea varstei de 64 ani.
Buna,
La toata lumea......
Am si eu o problema.... Lucrez in bugetari si am un angajat care a iesit la pensie anticipata partial in anul 2008. Tot in 2008 inainte de pensionare a beneficiat de concediu de odihna pe 2007. La calculul premiului anual (al 13-lea salariu) se ia in calcul si salariul aferent CO 2007??????? sau NU.. ???????? Daca puteti mentiona cumva si baza legala v-as fi recunoscatoare.
Multumesc !!!!!!!
live_maz a scris:

un barbat nascut in 1953 si care are 37 ani de munca din care 7 cu grupa a2a cand poate iesi la pensie anticipata? va multumesc

Potrivit prevederilor legale actuale, prevederi care fac referire la perioada 2001-2015, nu poate beneficia de pensie anticipata.

cocuta1973 a scris:

Buna,
La toata lumea......
Am si eu o problema.... Lucrez in bugetari si am un angajat care a iesit la pensie anticipata partial in anul 2008. Tot in 2008 inainte de pensionare a beneficiat de concediu de odihna pe 2007. La calculul premiului anual (al 13-lea salariu) se ia in calcul si salariul aferent CO 2007??????? sau NU.. ???????? Daca puteti mentiona cumva si baza legala v-as fi recunoscatoare.
Multumesc !!!!!!!

Pentru activitatea desfăşurată funcţionarii publici sau personalul contractual beneficiază de un premiu anual egal cu salariul mediu lunar de bază, realizat în anul pentru care se face premierea.
Pentru cei care nu au lucrat tot timpul anului premiul se acordă proporţional cu perioada în care au lucrat, luându-se în calcul media salariilor de bază lunare, realizate în perioada în care au desfăşurat activitate, raportată la perioada întregului an.
Bună ziua!

Dacă se poate aş dori şi eu un răspuns.

Am vârsta de 60 de ani. 43 de ani lucraţi din care 21 în grupa a II-a de muncă.
Ce şanse am pentru pensie anticipată? şi eventual şi celelalte variante.
ªi dacă am dreptul la muncă în mediul privat, după ce m-aş pensiona anticipat?

Mulţumesc!