Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... stramutarea dosarului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

stramutarea dosarului

intrebarea mea este ca sant inculpat intrun proces si vreau sa cer stramutarea dosarului pentru probleme etnice.am sansa sa stramute dosarul?
Stramutarea in materie penala, potrivit art. 55, Cod procedura penala, Curtea Suprema de Justitie poate stramuta judecarea unei cauze de la instanta competenta la o alta instanta egala in grad, in cazul in care, apreciind temeinicia motivelor de stramutare, considera ca prin aceasta se asigura desfasurarea normala a procesului.
Inalta Curte de Casatie si Justitie,competenta in analiza si eventual dispunerea stramutarii cauzei de la o instanta la alta,manifesta o exigenta deosebita in analizarea motivarii cererii
Cererea de stramutare trebuie sa fie temeinic justificata, simple suspiciuni neconstituind temei al stramutarii.
Motivul invocat referitor la etnie,daca este profesionist argumentat,poate determina instanta suprema sa admita cererea

KIss 76 a scris:
pot sa cer stramutarea dosarului pentru probleme etnice?sant inculpat dar mai ieste o persoana inculpat in acest dosar si procurorul tine cu el si judecatorul este in partea lui mai ales partea civilmente si parti vatamate.pentru asta vreau sa cer stramutarea dosarului si intrebarea este daca am sanse sa stramute dosarul?

KIss 76, ramaneti si scrieti aici, fara mai deschide alt subiect.Multumesc.