Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare in timpul CFS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare in timpul CFS

Un salariat caruia i se aproba concediu fara plata are dreptul sa se angajeze in aceasta perioada in alta parte? Daca da, are dreptul sa fie angajat cu norma intreaga sau numai cu norma fractionata?
In ce sector lucreaza , bugetar sau privat?
Bugetar. In invatamant. De aceea are dreptul sa-si ia 12 luni CFS.
simona ch, utilizator
Este cadru didactic sau personal auxiliar ?
Cadru didactic
art.255 (8) din Legea nr.1/2011 : Personalul didactic titular cu contract pe perioada nedeterminata poate beneficia de concediu fara plata pe timp de un an scolar, o data la 10 ani, cu aprobarea unitatii de invatamant sau, dupa caz, a inspectoratului scolar, cu rezervarea postului pe perioada respectiva. (pentru invatamantul preuniversitar).

Pe perioada CFP,persoana respectiva poate fi angajata in alta parte