Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Intrerupere activitate didactica/concediu fara plata ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Intrerupere activitate didactica/concediu fara plata pentru 1 an

Buna ziua,

Sunt director la o unitate de invatamant preuniversitar si as avea rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea situatie : am un cadru didactic cu vechime in invatamant din 2001, ca profesor suplinitor. in 2005, dupa terminarea studiilor superioare, a devenit suplinitor calificat. In 2009, dupa ce s-a titularizat, a devenit profesor calificat, cu contract pe o perioada nedeterminata. In 2014, septembrie, a facut intrerupere la Inspectoratul Scolar Judetean, pe o perioada de 1 an, cu concediu fara plata.
Conform Legii Educatiei Nationale, art. 255, (8) Personalul didactic titular cu contract pe perioadă nedeterminată poate beneficia de concediu fără plată pe timp de un an şcolar, o dată la 10 ani, cu aprobarea unităţii de învăţământ sau, după caz, a inspectoratului şcolar, cu rezervarea postului pe perioada respectivă.
Care este interpretarea acesteia ? Se poate face intreruperea ? Care sunt consecintele, in situatia in care NU ?

Cu stima !
useraa a scris:

.......
Conform Legii Educatiei Nationale, art. 255, (8) Personalul didactic titular cu contract pe perioadă nedeterminată poate beneficia de concediu fără plată pe timp de un an şcolar, o dată la 10 ani, cu aprobarea unităţii de învăţământ sau, după caz, a inspectoratului şcolar, cu rezervarea postului pe perioada respectivă.
Care este interpretarea acesteia ? Se poate face intreruperea ? Care sunt consecintele, in situatia in care NU ?

Cu stima !

Pe perioada cat este in CFP are rezervat postul.

Persoana in cauza va mai putea beneficia de un CFP , in conditiile legii mentionate mai sus, peste 10 ani.