Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat

Am avut un contract de comodat cu o firma pe o perioada de aproximativ 2 ani.
Obiectul contractului de comodat era folosirea autoturismului meu de un angajat de-al lor in interesul firmei.
Prin contractul de comodat semnat, firma s-a obligat sa suporte toate cheltuielile de intretinere si folosinta (reparatii, combustibil si taxe) necesare pentru existenta si buna functionare a bunului.
Periodic persoana care o utiliza mergea la service pt constatari si reparatii.
La un moment dat firma nu a mai decontat reparatiile si am decis sa reziliez contractul.
In contract se specifica "Rezilierea contractului induce obligatia comodatarului de a-si achita toate datoriile rezultate in urma utilizarii bunului ce face obiectul prezentului contract".
Intrebarea mea cum fac sa recuperez prejudiciul.
Va multumesc
Daca ati achitat contravaloarea reparatiilor/reviziilor in per de valabilitate a contractului sau ca urmare a folosirii, atunci veti putea actiona in instanta (daca se merita) dupa o incercare prealabila de conciliere cu cealalta parte.