Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutoare alimentare -UE/primarie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutoare alimentare -UE/primarie

Buna ziua,
mama mea este pensionara,este beneficiara a unei legii speciale-Urmas erou/al rev din dec.1989.
Poate benificia de ajutoarele alimentare-UE

Prin proiectul de Hotarare a Guvernului pentru modificarea si completarea HG nr. 600/2009 privind stabilirea beneficiarilor de ajutoare alimentare care provin din stocurile de interventie comunitare destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din Romania, aprobat in sedinta de miercuri a Executivului, au fost incluse urmatoarele categorii de persoane:

- somerii inregistrati
- persoanele beneficiare ale prevederilor unor legi speciale, respectiv:
- invalizii si veteranii de razboi, vaduvele de razboi
- persoanele care au efectuat stagiul militar in cadrul Directiei Generale a Serviciului Muncii in perioada 1950-1961
- persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si cele deportate in strainatate ori constituite in prizonieri
- eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989
- persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987
- persoanele care primesc indemnizatie pentru activitatea de liber-profesionist
- artisti interpreti sau executanti
- pensionarii sistemului public de pensii, membri ai uniunilor de creatori legal constituite si recunoscute ca persoane juridice de utilitate publica

- sotul supravietuitor al unei persoane care avea calitatea de pensionar in sistemul public de pensii, in fostul sistem al asigurarilor sociale de stat sau in fostul sistem al asigurarilor sociale pentru agricultori ale caror venituri cumulate, obtinute exclusiv din aceste legi, se afla sub 400 lei/luna.
BEN46 a scris:

Prin proiectul de Hotarare a Guvernului pentru modificarea si completarea HG nr. 600/2009 privind stabilirea beneficiarilor de ajutoare alimentare care provin din stocurile de interventie comunitare destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din Romania, aprobat in sedinta de miercuri a Executivului, au fost incluse urmatoarele categorii de persoane:

- somerii inregistrati
- persoanele beneficiare ale prevederilor unor legi speciale, respectiv:
- invalizii si veteranii de razboi, vaduvele de razboi
- persoanele care au efectuat stagiul militar in cadrul Directiei Generale a Serviciului Muncii in perioada 1950-1961
- persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si cele deportate in strainatate ori constituite in prizonieri
- eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989
- persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987
- persoanele care primesc indemnizatie pentru activitatea de liber-profesionist
- artisti interpreti sau executanti
- pensionarii sistemului public de pensii, membri ai uniunilor de creatori legal constituite si recunoscute ca persoane juridice de utilitate publica

- sotul supravietuitor al unei persoane care avea calitatea de pensionar in sistemul public de pensii, in fostul sistem al asigurarilor sociale de stat sau in fostul sistem al asigurarilor sociale pentru agricultori ale caror venituri cumulate, obtinute exclusiv din aceste legi, se afla sub 400 lei/luna.

Am pensia in alt judet si o primesc pe card. Intre timp mi/am schimbat domiciliul stabil si am Carte de Identitate noua in alt judet. Am 350 ron pensia dar primaria refuza sa imi acorde ajutorul UE intrucat spun ca nu sunt pe lista trimisa de Casa de Pensii a judetului in care locuiesc acum/ Pot primi acest ajutor alimentar fara a trece prin toate procedurile prin care sa se trimita dosarul de la o casa de pensii la alta ?
Multumesc frumos pt raspuns dar am primit un raspuns negativ de la casa de pensii a Mun.BUCUREST,sunandu-mi ca beneficiaza numai cei care au indemnizatia suspendata.Eu nu-i gasesc logica din moment ce nu specifica in HG,doar daca exista o nota interna a case de pensii, ma mai intreb daca exista o nota interna poate modifica o HG.