Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lipsirea de libertate in mod ilegal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lipsirea de libertate in mod ilegal

Buna ziua!

As avea o nelamurire in privinta infractiunii de lipsire de libertate in mod ilegal. Ma gandeam la o situatie in care actiunea sau inactiunea este indreptata impotriva unei persoane fara capacitate de a lua o hotarare, de a avea vointa ca de exemplu in cazul unui bebelus sau in cazul unei persoane aflate in coma. Poate fi admisa solutia ca in cazul acesta exista infractune de lipsire de libertate fata de aceste persoane, bazandu-se pe argumentul ca vionta acestor persoane este reprezentat
de persoana in a carei ocrotire se afla aceste persoane?
Nu poate fi vorba de aceasta infractiune in aceasta situatie.
Da, nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de lipsire de.libertate in mod ilegal.
In cazul bebelusului pot coexista alte infractiuni in functie de situatia concreta in raport de probe.
Descrieti exact situatia,cine este subiectul activ al infractiunii?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
În doctrină noțiunea de „lipsirea de libertate” este definită ca fiind impiedicarea persoanei de a se deplasa dintr-un loc în altul conform propriei voințe.

În cazurile enumerate de D-voastră - persoană aflată în stare de comă, sau bebeluș - nu poate fi vorba despre o astfel de infracțiune.
Da, acestea sunt considerentele de baza conform doctrinei si practica judiciara contrara nu cunosc sa existe pana in prezent.