Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lipsirea de libertate in mod ilegal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lipsirea de libertate in mod ilegal

Buna ziua!

As avea o nelamurire in privinta infractiunii de lipsire de libertate in mod ilegal. Ma gandeam la o situatie in care actiunea sau inactiunea este indreptata impotriva unei persoane fara capacitate de a lua o hotarare, de a avea vointa ca de exemplu in cazul unui bebelus sau in cazul unei persoane aflate in coma. Poate fi admisa solutia ca in cazul acesta exista infractune de lipsire de libertate fata de aceste persoane, bazandu-se pe argumentul ca vionta acestor persoane este reprezentat
de persoana in a carei ocrotire se afla aceste persoane?
Depinde, banuiesc ca daca impiedicati un parinte sa-si ia bebelusul acasa, poate fi vorba de asa ceva sau chiar de rapire. Ma rog, cu exceptia cazului in care sunteti medic si ar fi vorba de o situatie medicala urgenta sau care ii pune viata in pericol. Sau a cazului in care lucrati la Protectia Copilului si ati sesizat o situatie asemanatoare, care necesita un raspuns urgent pentru a-l salva de la pericol. Parintii nu au dreptul sa faca absolut tot ce vor cu copiii lor, vezi de ex. cazul unui copil din Olanda, pus sub supravegherea Protectiei Copilului pentru motivul ca e veganist, [ link extern ]

Dar chiar si in astfel de cazuri aveti datoria sa instiintati imediat Politia, ca ei sa ia masurile care se impun impotriva parintilor.
tgeorgescu a scris:

Depinde, banuiesc ca daca impiedicati un parinte sa-si ia bebelusul acasa, poate fi vorba de asa ceva sau chiar de rapire.

În aceste cazuri e voba eventual de vreo infracțiune prevăzută de legea specială, dar nu poate fi vorba de lipsirea de liberate a copilului.