Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensionare

Sotul meu este nascut in aprilie 1955 are o vechime in munca de 32 de ani , cand poate sa iasa la pensie anticipat ? Va multumesc !!!
Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

Interventie moderator:
:acute:
adolfinapop:

1. Cand mai luati texte de pe un alt site si le transpuneti aici mai si verificati-le pentru ca au greseli.

2. Nu se zice anticipatat ci anticipat.

3. - De asemenea nu este corecta expresia "va puteti pensiona anticipat partial" ci "puteti beneficia de pensie anticipata partiala".
- Pensia este partiala, nu pensionarea.