Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proba cu interogatoriu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proba cu interogatoriu

daca reclamantul a solicitat instantei proba cu interogatoriu..eu ca intimat,am dreptul legal sa nu ii raspund?Baza legala
Daca instanta incuviinteaza proba cu interogatoriul atunci cel chemat trebuie sa raspunda. Daca nu raspunde se poate face aplicarea art. 225 cod de procedura civila iar refuzul de a raspunde e considerat cel putin inceput de dovada daca nu chiar marturisire deplina.
Cod Procedură Civ., Art. 225. - Daca partea, fara motive temeinice, refuza sa raspunda la interogator sau nu se infatiseaza, instanta poate socoti aceste imprejurari ca o marturisire deplina sau numai ca un inceput de dovada in folosul partii potrivnice