Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reparatie centrala termica. Responsabilitatea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reparatie centrala termica. Responsabilitatea Chiriasului sau a Proprietarului

Buna ziua.
In urma cu o saptamana centrala termica a garsonierei unde sunt chirias s-a defectat dupa ce a functionat timp de aproximativ 10 zile. (pana atunci nu am dat drumul la caldura deloc folosind doar apa calda). Am sesizat proprietarul care dupa aproximativ 9 zile a trimis o echipa tehnica sa constate si sa remedieze defectul. A fost schimbata o piesa care a costat 460 RON. Intrebarea fireasca este cine plateste ??? Proprietarul spune ca eu trebuie sa platesc pentru ca este un bun de care m-am folosit in exclusivitate (garsoniera este un fost garaj transformat si are centrala proprie). Mie mi se pare aberant, mai ales ca folosirea ei a fost una obisnuita , nu este un obiect consumabil ( becuri sau mai cine stie ce ) si peste toate mai are si 5 ani vechime.
In speranta ca voi primi un raspuns ...
Va multumesc
depinde ce contract de inchiriere aveti ,acolo se stipuleaza clar in sarcina cui intra aceste reparatii
da.este o intrebare buna.noi in romania nu avem legea chiriasilor,decat pe hartie.totusi,ar fi bine sa o cititi si sa i-o puneti in fata proprietarului.de obicei,chiriesii,nu au acest tupeu,de frica sa nu-i evacueze.doar daca aveti contract legal,pe un termen oarecare,puteti sa o faceti.si eu stau cu chirie si negociez cu proprietarul orice modificare,reparatie,etc.juma,juma,cand e cazul si se strica ceva.aici sunt doua lucruri diferite si multe de spus.spre exemplu,montat de termopane,a suportat proprietarul integral,prize invechite si instalatie electrica veche,la fel,schimbat de veceu juma juma,etc.in schimb la o centrala termica,din cate stiu eu si am si auzit,ea se defecteaza in fiecare an cand ii dai drumul.la o interventie asa mare,ar trebui si dansul sa participe cu jumate din suma,daca nu cumva cu toata suma.el incaseaza niste bani pentru care trebuie sa iti ofere niste conditii direct proportionale cu suma pe care o cere.succes.nu te lasa invins pe banii tai.noi chiriesii nu suntem slugi pe banii nostri.noi cumparam un produs de care trebuie sa beneficiem integral.la noi in tara,e dezastru cu apartamentele de inchiriat.iti da cheia si vor banii.in schimb,cand incepi sa locuiesti in imobilul respectiv,incep toate sa cada,pentru ca proprietarii le lipesc cu scuipat, de fatada,nu pentru a te folosi de ele
Nu am niciun contract de inchiriere. Mentinonez ca centrala are deja 5 ani ...sau mai bine. eu sunt in chirie din iulie 2012 si de abia acum cand a venit frigul a fost folosita pentru incalzire. Legea spune ca proprietarul trebuie
2. sa ia masuri pentru repararea si mentinerea in stare de siguranta in exploatare si functionalitate a cladirii, pe toata durata inchirierii locuintei;
3. sa intretina in bune conditii:
a. elementele structurii de rezistenta ale cladirii/locuintei;
b. elementele de constructii exterioare ale cladirii – acoperis, fatada, imprejurimi, curti, gradini – precum si spatiile comune din interiorul cladirii – casa scarii, holurile, coridoarele, subsolurile;
c. sa intretina in bune conditii instalatiile comune proprii cladirii (hidrofor, instalatii de alimentare cu apa, canalizare, instalatii de incalzire centrala).

Chiriaşul are următoarele obligaţii:

a) să efectueze lucrările de întreţinere, reparaţii sau înlocuire a elementelor de construcţii şi instalaţii din folosinţa exclusivă; centrala nu a fost noua ...deci nu este folosinta exclusiva
b) să repare sau să înlocuiască elementele de construcţii şi de instalaţii deteriorate din folosinţa comună, ca urmare a folosirii lor necorespunzătoare, indiferent dacă acestea sunt în interiorul sau în exteriorul clădirii; dacă persoanele care au produs degradarea nu sunt identificate, cheltuielile de reparaţii vor fi suportate de cei care au acces sau folosesc în comun elementele de construcţii, de instalaţii, obiectele şi dotările aferente;
c) să asigure curăţenia şi igienizarea în interiorul locuinţei şi la părţile de folosinţă comună pe toată durata contractului de închiriere;
d) să predea proprietarului locuinţa în stare normală de folosinţă, la eliberarea acesteia.
Razvan_Con, utilizator
Art. 1.788. -
(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparațiile care sunt necesare pentru a menține bunul în stare corespunzătoare de întrebuințare pe toată durata locațiunii, conform destinației stabilite potrivit art. 1.799
(2) Sunt în sarcina locatarului reparațiile locative, a căror necesitate rezultă din folosința obișnuită a bunului
(3) Dacă, după încheierea contractului, se ivește nevoia unor reparații care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deși încunoștințat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparațiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor
(4) În caz de urgență, locatarul îl poate înștiința pe locator și după începerea reparațiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înștiințării.

Asigurarea folosinței
Art. 1.789. - Locatorul este obligat să întreprindă tot ceea ce este necesar pentru a asigura în mod constant locatarului folosința liniștită și utilă a bunului, fiind dator să se abțină de la orice fapt care ar împiedica, diminua sau stânjeni o asemenea folosință. Garanția contra viciilor
Art. 1.790. -
(1) Locatorul garantează contra tuturor viciilor lucrului care împiedică sau micșorează folosirea lui, chiar dacă nu le-a cunoscut la încheierea contractului și fără a ține seama dacă ele existau dinainte ori au survenit în cursul locațiunii
(2) Locatorul nu răspunde pentru viciile care erau aparente la data încheierii contractului și pe care locatarul nu le-a reclamat în condițiile art. 1.690 alin. (3). Locatorul poate fi obligat la despăgubiri pentru prejudiciile pe care viciile aparente le cauzează vieții, sănătății sau integrității corporale a locatarului. Efectele garanției contra viciilor Art. 1.791. -
(1) Dacă locatorul nu înlătură viciile în cel mai scurt termen, locatarul are dreptul la o scădere proporțională a chiriei. În cazul în care viciile sunt atât de grave încât, dacă le-ar fi cunoscut, locatarul nu ar fi luat bunul în locațiune, el poate rezilia contractul, în condițiile legii
(2) Atunci când aceste vicii aduc vreun prejudiciu locatarului, locatorul poate fi obligat și la daune-interese, în afară de cazul când dovedește că nu le-a cunoscut și că, potrivit împrejurărilor, nu era dator să le cunoască.

Locator = proprietar
Locatar = chirias

Este cat se poate de clar, proprietarului ii revine obligatia de plata