avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Ce drepturi am än Ro.?Nationalitatea Ro.Cetatänie ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Ce drepturi am än Ro.?Nationalitatea Ro.Cetatänie Germanä

Sänt plecat din 1980 refuzänd cetatenia Ro.Timpurile de atunci!Nationalitatea Ro.Am domiciliu än BRD Ce drepturi mai am eu än Ro.?Mä refer än general än comparatie cu unul care are cetätenia Ro.Si cu domociliu än UE?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 18:20, 16 Noiembrie 2012
Aveti drepturile pe care le au cetatenii Uniunii Europene si pe care le puteti citi aici:
[ link extern ]

Daca doriti sa stati mai mult de 3 luni pe teritoriul Romaniei (de exemplu pentru a munci) trebuie sa va inregistrati rezidenta la fomatiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrari din judetul in care locuiti. Detalii aici:
[ link extern ]

Puteti face o comparatie cu drepturile cetatenilor romani citind Constitutia Romaniei:
[ link extern ]
Aveti dreptul sa cereti redobandirea cetateniei romane. Dar mai intai cititi [ link extern ]

Sederea cetatenilor europeni este explicata sumar pe [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezidenta angajat din ue RENATINA RENATINA BUNA SEARA LOCUIESC DE 3ANI CUN CETATEAN ITALIAN EU AM DOMICILUL STABIL BRASOV CUM POT FACA RESIDENTA PT EL PENTRU CA VREA DSA LUCREZE IAR PT ANGANJAT CERE ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere in romania Mirel58 Mirel58 Fica mea are cetatenie spaniola . In prezent locuieste cu mine in Bucureti , fiind inregistrata in Registrul Ambasadei Spaniei , ca rezidenta in Romania . In ... (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie mariusmarius111 mariusmarius111 M-am casatorit cu o cetateana ucrainiana pe teritoriul ucrainei,am obtinut de la ambasada romaniei certificat de casatorie romanesc,vrem sa venima acasa in ro ... (vezi toată discuția)