Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Ce drepturi am än Ro.?Nationalitatea Ro.Cetatänie ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Ce drepturi am än Ro.?Nationalitatea Ro.Cetatänie Germanä

Sänt plecat din 1980 refuzänd cetatenia Ro.Timpurile de atunci!Nationalitatea Ro.Am domiciliu än BRD Ce drepturi mai am eu än Ro.?Mä refer än general än comparatie cu unul care are cetätenia Ro.Si cu domociliu än UE?
Aveti drepturile pe care le au cetatenii Uniunii Europene si pe care le puteti citi aici:
[ link extern ]

Daca doriti sa stati mai mult de 3 luni pe teritoriul Romaniei (de exemplu pentru a munci) trebuie sa va inregistrati rezidenta la fomatiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrari din judetul in care locuiti. Detalii aici:
[ link extern ]

Puteti face o comparatie cu drepturile cetatenilor romani citind Constitutia Romaniei:
[ link extern ]
Aveti dreptul sa cereti redobandirea cetateniei romane. Dar mai intai cititi [ link extern ]

Sederea cetatenilor europeni este explicata sumar pe [ link extern ]