Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Birou de mediator - inregistrare fiscala, taxe si ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Birou de mediator - inregistrare fiscala, taxe si impozite

Imi poate spune cineva care sunt pasii pentru intregistrarea fiscala a unui birou de mediator si care sunt taxele si impozitele platite catre stat dupa ce biroul devine operational?
Multumesc anticipat.
Dupa ce va luati toate actele necesare de la Consiliul de Mediere, inclusiv documentul prin care v-ati ales si ati fost autorizat sa aveti o anumita forma de exercitare a profesiei, mergeti la administratia financiara de care apartineti si ca orice PFA(ma refer doar la partea contabila) va depuneti declaratiile cu privire la infiintare. Va lamureste administratia si tot acolo gasiti si formularele
Ma interesa nivelul taxelor si impozitelor ...si tinand cont ca nu stiu nimic despre contabilitatea pfa, as aprecia un raspuns care sa-mi indice cateva valori.
16% impozit pe venit net, plata contributii sanatate 5.5%, plata contributie pensie daca nu mai platiti in alta parte...
si contributia pentru pensie la cat se ridica?
31.3% sau 31.5 % nu mai stiu exact.