Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procuror devenit avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procuror devenit avocat

Stie cineva, un procuror de curte de apel devenit avocat, dupa cat timp poate sa pledeze in fata judecatoriei din acelasi oras? dar sa mearga cu victima/inculpatul la judecatoria parchetului respectiv?
Această problemă este reglementată în statutul profesiei de avocat:

Foştii procurori şi cadre de poliţie nu pot acorda asistenţă juridică la nici un organ de urmărire penală din localitatea unde au funcţionat. Calculul duratei de interdicţie se face conform art. 70 alin. (2) din prezentul statut.

(2) În cazul în care fostul procuror sau cadru de poliţiea funcţionat în cei 2 ani anteriori primirii în profesie şi încalitate de judecător, interdicţia priveşte atât instanţele, câtşi organele de urmărire penală, durata fiind calculată conform art. 70 alin. (2) din prezentul statut.