avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Platã concediu odihnã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Platã concediu odihnã

În data de 25 septembrie mi - am dat demisia de la locul de muncă. În perioada de preaviz nu m-am prezentat pentru cele 4 ore pe zi. Am dreptul să primesc compensația în bani aferentă concediului de odihnă pe anul 2012 la suspendarea contractului de muncă? Menționez că nu am avut concediu nici în anul 2011 nici în 2012. Dacă am dreptul să primesc bani pentru concediu, cum trebuie să procedez pentru a intra în posesia lor?
Pentru perioada de preaviz trebuie să primesc bani cu toate că nu m-am prezentat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:03, 16 Noiembrie 2012
Daca nu v-ati prezentat la munca nu aveti ce bani sa primiti pentru perioada de preaviz ... CO neefectuat in 2011 si 2012 se compenseaza in bani la incetarea c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna in perioada de preaviz danuttunad danuttunad Buna ziua, As vrea sa ma ajutati cu un raspuns si anume,daca am 7 zile de concediu de odihna neefectuate aferente anului 2010,iar in data de 14.12.2011 am ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neplatit la incetarea contractului de munca gvt gvt in 26.08.13 mi-am depus demisia cu preaviz; miercuri, 18.09.2013, este ultima zi din preaviz; mai am de incasat banii pe 17 zile( din calculul facut de mine) ... (vezi toată discuția)
Preaviz si c.o. Viovas Viovas Buna ziua. Am o cerere de concediu de 10 zile de concediu aprobata, pentru perioada 06.10 - 24.10. dar azi, daca imi depun demisia cu preaviz si angajatorul ... (vezi toată discuția)