Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cota indiviza intre mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cota indiviza intre mostenitori

unul dintre mostenitori cu o cota indiviza de 1/4 in urma unei succesiuni poate ceda catre unul dintre ceilalti mostenitori cota sa indiviza prin notariat. este obligatorie prezenta tuturor? Care este forma cedarii, vanzare-cumparare,donatie?
Nastase_Cristian_Mihail a scris:

sunt mostenitori sau succesori prezumtivi ai succesiunii

sunt mostenitori cu certificat de mostenitor la notar dar unul singur nu vrea sa faca iesirea din indiviziune pot ceilalti sa si dea fiecare cota lui celui care are bucata de pamant si sa ramana cel ce nu vrea cu partea lui si cu unul singur in fiecare bucata?nu vor la tribunal sunt oameni in varsta
In cazul in care nu vor la tribunal, exista solutia incheierii la notariat a partajului voluntar pentru iesirea din indiviziune.
cristinan44 a scris:

In cazul in care nu vor la tribunal, exista solutia incheierii la notariat a partajului voluntar pentru iesirea din indiviziune.

Doar daca ajung la o intelegere, pot incheia la notar act de partaj voluntar... in cazul in care unul din ei nu vrea sa se prezinte sau nu e de acord cu ceilalti, numai in instanta se poate finaliza partajul.

Corect, trebuie ca toti sa fie de acord asupra partajului, ca sa fie partaj voluntar, incheiat la notariat. Dar daca nu vor la tribunal, ar putea sa cada la intelegere....
lilianna a scris:

sunt mostenitori cu certificat de mostenitor la notar dar unul singur nu vrea sa faca iesirea din indiviziune pot ceilalti sa si dea fiecare cota lui celui care are bucata de pamant si sa ramana cel ce nu vrea cu partea lui si cu unul singur in fiecare bucata?nu vor la tribunal sunt oameni in varsta

Bineînțeles că pot.
Fiecare dintre coindivizari poate dispune după bunul plac de cota sa din dreptul de proprietate asupra terenului respectiv.

Deci merge fiecare la notar împreună cu cel care posedă acea bucată de teren și încheie un act de donație prin care își donează cota în favoarea acestuia.

În final vor rămâne doar doi coindivizari fiecare cu cotele lui.