Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA 5% TVA la locuinte noi. Ce inseamna locuinte noi?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

5% TVA la locuinte noi. Ce inseamna locuinte noi?

Buna! am urmarit ceva discutii pe forum referitoare la TVA 5% - pentru locuinte noi. Poate cineva sa-mi spuna ce inseamna locuinte noi? Prima vanzare cumva, direct de la dezvoltator?
Eu am achizitionat in 2008 ( decembrie ) cu TVA 19%, pe firma mea, un apartament ( aveam planuri marete de deschidere a unui nou punct de lucru). Acum, ma vad nevoita sa-l vand. Ce TVA va trebui sa trec pe factura?( 5% sau 19%).L-as vinde si la un pret mai mic decat cel de achizitie, dat fiind faptul ca valoarea apartamentelor a scazut.Pot sa fac acest lucru? Pot sa-l reevaluez ? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Trebuie sa vorbiti cu contabila/contabilul firmei. Daca in momentul achizitiei apartamentului a constituit tva-ul sau nu. Ca si firma trebuie sa-l vindeti cu 19% adica cu cat l-ati achizitionat. Nu puteti sa vindeti cu o valoare mai mica decat cea constituita in actele contabile. Cred ca s-ar impune o reevaluare. Consultati-va totusi cu contabilul firmei.
legea privind cota redusa de 5% se aplica din decembrie `2008, acum intrebarea este daca in momentul achizitiei i s`a dat o destinatie in contractul de vanzare- cumparare , sau doar imobil pur si simplu . Legea spune ( Pentru locuintele prevazute la art. 140 alin. (2^1) lit. c) din Codul fiscal, vanzatorul poate aplica cota de TVA de 5% daca cumparatorul va prezenta o declaratie pe propria raspundere, autentificata de un notar, din care sa rezulte ca sunt indeplinite conditiile stabilite la art. 140 alin. (2^1) lit. c) pct. 1 si 2 din Codul fiscal, care va fi pastrata de vanzator pentru justificarea aplicarii cotei reduse de TVA de 5%. ).
pentru vanzarea apartamentului nu cred se poate vinde la cota redusa de 5% fiind achizitiionat cu TVA 19%, reevaluarea se poate face , dar avand in vedere scaderea cotei de piata a imobilelor nu vad un rezultat favorabil in acest sens .
gabriela.g a scris:

Buna! am urmarit ceva discutii pe forum referitoare la TVA 5% - pentru locuinte noi. Poate cineva sa-mi spuna ce inseamna locuinte noi? Prima vanzare cumva, direct de la dezvoltator?
Eu am achizitionat in 2008 ( decembrie ) cu TVA 19%, pe firma mea, un apartament ( aveam planuri marete de deschidere a unui nou punct de lucru). Acum, ma vad nevoita sa-l vand. Ce TVA va trebui sa trec pe factura?( 5% sau 19%).L-as vinde si la un pret mai mic decat cel de achizitie, dat fiind faptul ca valoarea apartamentelor a scazut.Pot sa fac acest lucru? Pot sa-l reevaluez ? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Vanzarea se face cu tva de 19 %. Apoi vedeti ca se face si ajustare a TVA-ului.
Pentru astfel de situatii, sunt aplicabile doar dispozitiile art. 149, in sensul ca ajustarea se aplica oricarei achizitii de bunuri imobile construite, transformate sau modernizate dupa data aderarii daca persoana impozabila a avut dreptul de deducere integral sau partial a taxei.

Pentru bunurile achizitionate, transformate sau modernizate dupa data aderarii, perioada de ajustare este de 20 de ani. Si in acest caz vor fi avute in vedere doar ransformarile sau modernizarile care depasesc 20% din valoarea imobilului inregistrata in evidenta contabila la data achizitiei.

Ajustarea taxei pentru bunurile de capital in situatia in care bunul de capital isi inceteaza existenta, situatie reglementata prin art. 149 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, ajustarea taxei deduse initial se efectueaza o singura data pentru intreaga perioada de ajustare ramasa, incluzand anul in care apare obligatia ajustarii.

Perioada de ajustare este de pana la o cincime sau, dupa caz, pana la o douazecime pe an din valoarea taxei deduse initial, fiind operata in decontul TVA aferent perioadei fiscale in care bunurile de capital isi inceteaza existenta.