Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... disponibilizari legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

disponibilizari legale

O societate este vanduta ,noul proprietar schimba denumirea firmei, face reduceri din vechii angajati si pe posturile lor face noi angajari ,pot face ceva cei disponibilizati?
dar care este motivarea legala a disponibilizarilor daca posturile se pastreaza numai ca sunt preferati angajati noi?
Daca cei disponibilizati au fost dati afara fara o motivatie legala,ca de exemplu restrangerea activitatii, pot sa se adreseze ITM, cu o sesizare in acest sens.
probabil motivul sa fie reorganizare , inca nu e clar - restrangerea activitatii in nici un caz din moment ce se fac angajari
Cei disponibilizati pot contesta decizia de concediere, in termen de 30 de zile de la data comunicarii acesteia.
Condiţiile impuse de art. 65 din Codul muncii sunt desfiinţarea locului de muncă şi existenţa unei cauze efective, reale şi serioase.
Nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post.