Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca un locatar nu este in asociatia de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca un locatar nu este in asociatia de proprietari poate fi cenzor?

Copilul proprietarului poate face parte din comitet?
Care este statutul acelui locatar daca nu este in a sociatia de proprietari?
Nu a facut cerere pentru a deveni memebru proprietar in cadrul a sociatiei de proprietari sau nu detine domiciliul stabil in acel condominiu?
Asociatia de proprietari poate incheia contract de mandat pentru cenzor di cadrul asociatiei de proprietari,sau CIM pentru cenzor din afara asociatiei de proprietari
Nu a facut cerere pentru a fi in asociatie
Probabil locueste in Arad iar asociatia este in constanta, nu?
@bolocan,
daca vreti sa gasim solutii trebuie sa expuneti datele problemei.
Conform legii 230/2007 si HG 1588/2007, asociatia de proprietrai poate sa-si aleaga in adunarea generala o comisie de cenzori dintre membrii asociatiei. Daca adunarea generala nu gaseste persoane potrivite pentru a fi cenzori, va imputernici comitetul executiv sa angajeze cenzor.
In ce situatie este asociatia dumneavoastra?
Asociatia de proprietari are in momentul de fata cenzor care este proprietarul unui apartament din bloc dar care nu este membru al asociatiei de proprietari(nu a facut cerere).Poate indeplini functia?
Copilul unui membru al asciatie de proprietari poate fi membru al comitetului?neavand casa pe numele lui?
Cenzorul poate fi o persoana care nu e membru al asociatiei de proprietari. Ca si in cazul administratorului, acesta ocupa o functie de executie.

Insa, Comitetul nu poate fi format decat din proprietari, membrii ai asociatiei.
Iulian MANEA, Contabil