Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pt venitul din chirii se plateste si CASS?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pt venitul din chirii se plateste si CASS?

Buna seara tuturor! V-as ruga un raspuns: am o garsoniera pe care intentionez s-o inchiriez . Momentan nu am un alt venit; daca inchiriez va trebui sa platesc si impozit si contributie la sanatate?! Multumesc anticipat!
Buna seara.
Persoanele fizice care, potrivit prevederilor, Codului fiscal au calitatea de
contribuabili la sistemul public de pensii şi la cel de asigurări sociale de sănătate,
după caz, sunt:
a) întreprinzătorii titulari ai unei întreprinderi individuale;
b) membrii întreprinderii familiale;
c) persoanele cu statut de persoană fizică autorizată să desfăşoare
activităţi economice;
d) persoanele care realizează venituri din profesii libere;
e) persoanele care realizează venituri din drepturi de proprietate
intelectuală, la care impozitul pe venit se determină pe baza datelor din evidenţa
contabilă în partidă simplă;
f) persoanele care realizează venituri, în regim de reţinere la sursă a
impozitului pe venit, respectiv:
- venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
- venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil, precum şi a contractelor de agent;
- venituri din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară și
extrajudiciară;
- venitul obținut de o persoană fizică dintr-o asociere cu o persoană
juridică contribuabil, potrivit titlului IV^1 din Codul fiscal, care nu generează o
persoană juridică.
- venituri din asocierile fără personalitate juridică dintre persoanele fizice
rezidente şi persoane juridice române;
g) persoanele care realizează venituri din activităţile agricole, respectiv
venituri din :
- cultivarea şi valorificarea florilor, legumelor şi zarzavaturilor, în sere şi
solarii special destinate acestor scopuri şi/sau în sistem irigat;
- cultivarea şi valorificarea arbuştilor, plantelor decorative şi ciupercilor;
- exploatarea pepinierelor viticole şi pomicole şi altele asemenea;
h) persoanele care realizează venituri, în regim de reţinere la sursă a
impozitului pe venit, din valorificarea produselor agricole obţinute după recoltare,
în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă,
către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau
către alte unităţi, pentru utilizare ca atare.

Buna seara,
Daca singura sursa de venit in acest moment este chiria pe care o percepeti conform contract trebuie sa platiti si contributia la fondul de sanatate-CASS. Pentru aceasta, in momentul in care incheiati contractul il inregistrati atat la fisc pentru plata impozitului, dar si la Casa de asigurari de sanatate in termen de 15 zile.
domnule milupu,raspunsul dumitale este complet aiurea ! ce a intrebat omul,si ce raspunzi dumneata !