avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! Am nascut pe 08.08.2012 si nu am luat concediu de lauzie si nici de crestere copil nici macar 1 zi. Acum situatia s-a schimbat un pic si vreau sa intre sotul in concediul de crestere copil. Se poate daca eu nu am vrut concediu de lauzie sau de crestere copil? multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:39, 19 Noiembrie 2012
1. Sotul dvs. poate sa intre oricand in CCC daca indeplineste conditiile prevazute de lege.

2. Trebuie doar sa fi trecut cele 42 de zile de la nasterea copilului.
Buna ziua.

Se poate ca sotul dumneavoastra sa intre in concediu de crestere copil, doar pentru o perioada de 5 zile, care se acorda in primele 8 saptamani de la nastere lui, justificat cu certificatul de nasterea al copilului, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.

O zi buna
Bogdansman_d a scris:

Buna ziua.

Se poate ca sotul dumneavoastra sa intre in concediu de crestere copil, doar pentru o perioada de 5 zile, care se acorda in primele 8 saptamani de la nastere lui, justificat cu certificatul de nasterea al copilului, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.

O zi buna


Faceti vorbire de cu totul altceva!!! Va referiti la concediul paternal ce se acorda taticilor care au urmat cursul de puiericultura....Legea nr. 210/1999 si a Hotararea 244 din 10.04.2000, pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului nascut.
Initiatoarea topicului se refera la concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului.
Cititi OUG 111/2010 si lamuriti-va!
Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2012
leuca_luminita, utilizator
Poate sa isi ia concediu de crestere copil, cel pe o perioada de doi ani, dar cu conditia sa isi intocmeasca dosarul si sa il depuna la instituia abilitate pentru indemnizatia de crestere copil.
Bogdansman_d a scris:

Poate sa isi ia concediu de crestere copil, cel pe o perioada de doi ani, ....


CCC are o durata de 1 an sau 2 ani , iar in cazul copilului cu handicap 3 ani ...

Alte discuții în legătură

Concediu post-natal Florea3 Florea3 Buna.As dori sa va întreb in legătura cu concediul post natal.Eu sunt Inca in prenatal si luna asta ar trebui sa nasc.am lucrat mai putin de un an si nu ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil solicitat de tata bascu bascu Buna ziua, Am rugamintea sa ma sprijiniti cu raspuns la urmatoarele intrebari, avand in vedere ca iau in calcul intrarea in concediu de crestere copil pt ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru tata Alexia77 Alexia77 Trebuie sa nasc la sfarsitul lunii septembrie dar intrucat nu am lucrat in ultimele 12 luni o sa mearga sotul meu in concediu de crestere a copilului. Am fost ... (vezi toată discuția)