Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! Am nascut pe 08.08.2012 si nu am luat concediu de lauzie si nici de crestere copil nici macar 1 zi. Acum situatia s-a schimbat un pic si vreau sa intre sotul in concediul de crestere copil. Se poate daca eu nu am vrut concediu de lauzie sau de crestere copil? multumesc mult!
1. Sotul dvs. poate sa intre oricand in CCC daca indeplineste conditiile prevazute de lege.

2. Trebuie doar sa fi trecut cele 42 de zile de la nasterea copilului.
Buna ziua.

Se poate ca sotul dumneavoastra sa intre in concediu de crestere copil, doar pentru o perioada de 5 zile, care se acorda in primele 8 saptamani de la nastere lui, justificat cu certificatul de nasterea al copilului, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.

O zi buna
Bogdansman_d a scris:

Buna ziua.

Se poate ca sotul dumneavoastra sa intre in concediu de crestere copil, doar pentru o perioada de 5 zile, care se acorda in primele 8 saptamani de la nastere lui, justificat cu certificatul de nasterea al copilului, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.

O zi buna

Faceti vorbire de cu totul altceva!!! Va referiti la concediul paternal ce se acorda taticilor care au urmat cursul de puiericultura....Legea nr. 210/1999 si a Hotararea 244 din 10.04.2000, pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului nascut.
Initiatoarea topicului se refera la concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului.
Cititi OUG 111/2010 si lamuriti-va!
leuca_luminita, utilizator
Poate sa isi ia concediu de crestere copil, cel pe o perioada de doi ani, dar cu conditia sa isi intocmeasca dosarul si sa il depuna la instituia abilitate pentru indemnizatia de crestere copil.
Bogdansman_d a scris:

Poate sa isi ia concediu de crestere copil, cel pe o perioada de doi ani, ....

CCC are o durata de 1 an sau 2 ani , iar in cazul copilului cu handicap 3 ani ...