Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare auto in functie de varsta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare auto in functie de varsta

ati putea va rog sa-mi spuneti in baza carei legi se platesc asigurarile auto in functie de varsta? si la fel exista o lege care stabileste cuantumul majorarilor pentru un proprietar cu varsta sub 30 de ani?
multumesc!
Actele normative principale care reglementeaza domeniul asigurarilor sunt :
- Legea 136/1995 privind asigurarile şi reasigurările în România, cu actualizarile si modificarile ulterioare;
- Legea 32/2000 privind activitatea de asigurare,
- Ordin 14 din 2011 pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule.

In cel din urma act normativ mentionat mai sus este precizat ca "Tarifarea asigurărilor RCA trebuie să conţină sistemul bonus-malus. Criteriile de aplicare pentru sistemul bonus-malus sunt cele menţionate în titlul IV." Acesta este prezentat ma jos:
TITLUL IV
Sistemul bonus-malus
Art. 66. - Sistemul bonus-malus este format din categoria de bază B0, 14 clase
de bonus şi 8 clase de malus. Clasa B0 este clasa atribuită unui asigurat nou, fără
istoric în asigurare.
Art. 67. - Reducerea sau majorarea stabilită conform sistemului bonus-malus
se aplică tarifelor notificate şi practicate de către societatea de asigurare la care
asiguratul doreşte să încheie asigurarea obligatorie de răspundere civilă.
Art. 68. - Perioada de referinţă este anul calendaristic anterior datei de emitere
a poliţei.
Art. 69. - (1) Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele
pentru care a fost plătită cel puţin o daună în perioada de referinţă, în care se reţine
responsabilitatea totală sau parţială a conducătorului auto, indiferent cine a condus
vehiculul la momentul producerii accidentului, indiferent de modul de protocolare a
acestuia, prin proces-verbal întocmit de poliţie ori prin constatare amiabilă de accident.
(2) Dacă la momentul producerii evenimentului vehiculul era însuşit şi folosit
fără acordul proprietarului şi acest lucru a fost sesizat în scris poliţiei, coeficientul din
sistemul bonus-malus al asiguratului nu este influenţat.
Art. 70. - Clasele bonus-malus şi coeficienţii aferenţi acestora sunt prezentaţi în
anexa nr. 9.
Art. 71. - (1) Dacă în perioada de referinţă nu au fost înregistrate daune plătite,
asiguraţii beneficiază de un bonus, respectiv o reducere a primei de asigurare, după
cum urmează:
o clasă, în cazul în care noua poliţă se încheie pentru o perioadă de 6 luni;
- două clase, în cazul în care noua poliţă se încheie pentru o perioadă de un
an.
(2) Dacă în perioada de referinţă au fost înregistrate daune plătite asiguraţii
sunt penalizaţi prin aplicarea unui malus, respectiv majorarea primei de asigurare,
conform tabelului prezentat în anexa nr. 9.
(3) Pentru o perioadă de referinţă se poate aplica cel mult o malusare.
Art. 72. - (1) În situaţia în care un asigurat deţine mai multe vehicule sistemul
bonus-malus se aplică distinct pentru fiecare vehicul în parte.
(2) În cazul înstrăinării/radierii vehiculului asigurat, stabilirea noii clase de
bonus-malus pentru un vehicul nou-dobândit se face pornind de la clasa bonus-malus
de care asiguratul a beneficiat anterior.
Asiguratorii, conform Normelor privind RCA, pot acorda reduceri de prime, bazate pe studiul actuarial al frecventei si cauzelor accidentelor, cu obligatia de a le face cunoscute CSA.Unul dintre criteriile aplicate de toti asiguratorii, este cel al varstei soferului, urmare observatiei ca intre anumite varste, statistica arata o anumita frecventa mai mare sau mai mica a producerii accidentelor.De aici si reducerile aplicate primei de baza.(Ex.: vezi Art.21 din Ord. CSA nr.14/2011 in dreapra paginei la "Documente utile")
@milupu se refera la bonus/malus legat de istoricul accidentelor autovehiculului asigurat si nu de varsta soferului.
nucu$, utilizator
Buna seara,

Ok, de acord cu lucrul asta sa acorde bonusuri sau sa majoreze preturile in functie de evenimente dar nu mi se pare tocmai ok ca aceste preturi sa fie facute asa "tip". Adica, ok, nu am peste 30 de ani dar in 6 ani de zile de cand am permisul nu am avut nici un accident, nici un punct, nici o amenda pentru nimic si totusi mi se pare aberant sa platesc o polita de asigurare cu 50% mai mult pentru simplul fapt ca nu am peste 30 de ani....

Si totusi am observat ca nu toti asiguratorii practica lucrul asta. Exista firme de asigurare unde preturile sunt la fel si pt proprietarii cu varste sub 30 de ani si pt cei peste 30 (e adevarat, niste preturi considerabil mai mari decat practica concurenta)

In legea pe care ati mentionat-o nu am reusit sa gasesc exact scris diferentierea pe varste...

Multumesc,
O seara placuta!
daedalus a scris:

Buna seara,

In legea pe care ati mentionat-o nu am reusit sa gasesc exact scris diferentierea pe varste...

In lege nu se specifica acest criteriu, ci numai faptul ca asiguratorii il pot aplica(idem si/sau oricare altul) , obligati fiind sa declare CSA acest aspect, precum si modul in care influenteaza prin calcule prima, facand cunoscut acest lucru si asiguratilor .Din acest motiv, deja ati observat ca nu toti asiguratorii l-au adoptat.
Tot bazat pe observatiile proprii, asiguratorii care nu l-au adoptat, au preturi mai mari, fapt care va poate proba aspectul unei reduceri acordate celor cu o varsta mai putin "impulsiva" si care se considera ca sunt mai putin dispusi la riscuri periculoase.si nu ca o majorare a primei pentru cei mai tineri si "nelinistiti" !;)
(Exceptiile (ca dv.) nu sunt luate in seama in calculele actuariale efectuate de specialistii asiguratorilor):rtfm: