Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit mostenire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit mostenire

Buna ziua,va rog sa-mi explicati ce am de facut .In urma cu 2 ani am obtinut prin dezbatera succesiunii jumatate din bunurile mostenite dupa decesul parintilor .Problema mea este urmatoarea,nu am trecut pe numele meu nimic ,nu am platit nici impozitul la consiliul de care apartine locatia si care sunt pasii care ii am de urmat pentru a fi titular legal.Daca nu am locuit in acel imobil de la dezbaterea mostenirii -2 ani-.
Daca ati dobandit un bun imobil prin succesiune, trebuie sa va inscrieti in Cartea Funciara dreptul de proprietate asupra acestuia. Solicitati notarului unde ati facut dezbaterea succesorala sa va inscrie dreptul de proprietate asupra imobilului.
Cu privire la impozit asupra imobilului dobandit prin succesiune se va face aplicabilitate a prevederilor art. 252 alin. 2 Cod fiscal.
Multumesc frumos ! O zi buna !.