Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Retinere din salar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Retinere din salar

Buna ziua,vreau sa fiu lamurita in legatura cu urmatoarea problema:un credit bancar luat acum 4 ani,care in momentul de fata este platit prin retinere din salar in fiecare luna.Problema este in felul urmator,daca totusi acest credit este platit asa cum am spus,de ce banca a blocat total contul,deci restul de plata si avansul sau alte sume de bani intrate pe card nu se pot ridica numai daca facem deblocare de cont,dar si asa se trage un comision de te doare mintea.Deci daca pe card este o suma de 300RON,la deblocare banca retrage jumatate,150RON.Banca a fost instiintata de faptul ca ,contul este deblocat inca din primavara,in fiecare luna trebuie sa se faca deblocare de cont pentru a putea fi ridicat restul de plata.Ce se poate face in acest sens?
O propunere ar fi sa faceti cerere sa luati salariul cash sau sa va deschideti cont la alta banca unde nu s-a infiintat poprirea pe conturi.

In ce fel a fost instiintata banca sa trebuie deblocat contul ?
Puteti notifica banca in scris sa va deblocheze contul, fiind un cont in care va primiti salariu, asa cum reiese si din evidenta lor, depuneti copie dupa insiintarea de infiintare a popririi pe salariu, si scrieti-i ca legal, poprirea nu poate depasi 1/3.
Apoi puteti trimite o sesizare si la protectia consumatorului impreuna cu copii dupa documente
Multumesc frumos,am trimis sesizare si la protectia consumatorului si tot nu s-a rezolvat nimic,inca din vara s-a facut acest lucru.