Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate distincta proiect fonduri europene
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate distincta proiect fonduri europene

Buna ziua,

Am semnat un contract cu ADR- program POR. Avand in vedere ca trebuie sa tinem contabilitate distincta cu conturi analitice distincte, am urmatoarea intrebare:
- de exemplu la cheltuiala cu publicitatea, trebuie sa pun si la contul de cheltuiala 623.1 (cod smis) si la cheia furnizorului 401MEDIASUD (cod smis)? Adica sa se deosebeasca serviciile efectuate de Media Sud pentru proiect si pentru restul serviciilor prestate pentru noi in afara proiectului.

Va multumesc !
Da. Va creati un analitic contabil, care in functie de softul dvs. va avea :
-ori analiticul in sine SMIS....NR.CTR.../DATA ( ex.401.SMIS ....NR.CTR...../DATA
-ori atribuiti un analitic distinct( de ex 33) care la denumire ii treceti simbol cont impreuna cu codul smis ( si cerintele impuse de contract finantare) EX. 401.33 care se va numi 401.smis...
Trebuie sa va extrageti pana la balanta, aceste conturi utilizate strict pt.fonduri europene.Cred ca m-am facut inteleasa.