Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bolii profesionale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bolii profesionale

Cu Astmul bronsic (profesional) nerecunoscut se poate pensiona o persoana si daca da ce demersuri trebuiesc facute.Am 47 ani si lucrez in panificatie
Asiguratii care si-au pierdut capacitatea de munca datorita unei boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform Legii nr.19/2000.
Incadrarea sau neincadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.