Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratii firma noua
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratii firma noua

Am o intrebare: am deschis in luna octombrie o firma noua ( mai exact pe 27 octombrie au iesit actele). Nu am facturat nimic pana la sf lunii dar as vrea sa stiu ce declaratii trebuiesc depuse la Administratia financiara.

Firma nu are angajati si nu este momentan platitoare de TVA.

Este necesara depunerea unei declaratii de luare in evidenta?
Ce declaratii trebuiesc completate prima oara dupa infiintarea unei firme noi?

Mersi
Buna seara,

Depuneti declaratia 010 in termen de 30 de zile de la data infiintarii. Se mai numeste declaratie de inregistrare. In aceasta prima declaratie veti inscrie perioada fiscala (trimestru, semestru, an ) si daca firma este platitoare de impozit pe venit sau pe profit.

Daca nu sunteti platitoare de TVA si nu aveti salariati, depuneti numai declaratia 100 pentru declararea impozitului pe profit in functie de perioada fiscala pentru care optati.