Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Diferenþa între contract de licenþã ºi contract ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Diferenþa între contract de licenþã ºi contract de cesiune

Ce este diferenta generala intre contract de licenta si contract de cesiune. Si diferenta in cazul unui brevet, contract de licentiat al brevet de inventie si contract de cesiunea unui brevet.
Multumesc anticipat raspunsul.
Prin licenta, care este exclusiva sau neexcluviva, se autorizeaza utilizarea brevetului de inventie, dreptul de proprietate/de titular ramanand.In schimb, contractul de cesiune presupune vanzarea drepturile ce decurg din acordarea unui brevet de inventie, atat a dreptului de proprietate cat si a folosirii/utilizarii.